Najtańszy kredyt hipoteczny oferuje… - czerwcowy ranking Comperia.pl

2012-06-14 14:47:42

Dom, działka, mieszkanie - któż nie marzy o posiadaniu własnej nieruchomości. Niestety, taki zakup przy wykorzystaniu oszczędności jest często trudny do zrealizowania. Pomocne w tym względzie okazują się być kredyty hipoteczne, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła zatem sprawdzić gdzie szukać „najlepszych hipotek”.

Z raportu AMRON-SARFiN podsumowującego pierwszy kwartał br. wynika, że na koniec marca w Polsce było aktywnych ponad 1654 tys. umów kredytowych. Oznacza to wzrost o blisko 23,6 tys. umów w odniesieniu do stanu na koniec 2011 roku. Wynika z tego, że Polacy nadal bardzo aktywnie korzystają z tego produktu bankowego. Skoro jest on aż tak popularny, warto przyjrzeć się bliżej, który bank oferuje najlepsze warunki takich zobowiązań.

W celu dokonania prawidłowej analizy przyjmijmy następujące założenia: wartość nieruchomości 300 tys. złotych, kwota kredytu 240 tys. złotych i okres kredytowania 30 lat. W naszych zestawieniach wezmą udział kredyty hipoteczne denominowane w polskim złotym oraz w euro. Na dzień dzisiejszy wciąż próżno szukać zobowiązań wyrażonych we franku szwajcarskim, więc siłą rzeczy zostają one pominięte.

Kredyty w złotych

Jeśli chodzi o kredyty wyrażone w PLN, to, dla przyjętych założeń, najlepsze oferty proponują Deutsche Bank, Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski. Kolejne miejsca zajęły BZ WBK i Credit Agricole. Warto zwrócić uwagę, że we wszystkich pięciu instytucjach wysokość płaconej raty nie przekracza kwoty 1500 złotych. Wyjątek pod tym względem stanowi Credit Agricole, w którym rata wynosi 1505 zł.

W pierwszej piątce, aż trzy banki nie pobierają prowizji za udzielenie takiego zobowiązania. Są to Deutsche Bank, Citi Handlowy oraz wspomniany powyżej Credit Agricole.

Ranking można zobaczyć tutaj

Kredyty w euro

Patrząc na kredyty hipoteczne wyrażone we wspólnej walucie, to widać że w pierwszej piątce ofert dominują trzy instytucje. A mianowicie Raiffeisen Bank, Bank BZ WBK oraz Deutsche Bank. W każdej z nich średnie oprocentowanie (RRSO) proponowanych zobowiązań nie przekracza poziomu 5 proc.

Na szczególną uwagę zasługuje oferta Raiffeisen Banku, w którym to parametr ten wynosi dokładnie 4,02 proc. Najniższe oprocentowanie przekłada się automatycznie na najniższą wysokość płaconej raty, która zamknęła się kwotą 1136 złotych.

Ranking można zobaczyć tutaj

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce cały czas się rozwija. Świadczy o tym chociażby systematyczny wzrost ilości aktywnych umów kredytowych. Jeszcze w 2005 roku aktywnych było nieco ponad 717 tys. umów, a po pierwszym kwartale br. ta liczba jest ponad dwu krotnie większa.

Pamiętajmy jednak, aby przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego porównać jak największą liczbę ofert. Tylko w ten sposób nie tylko będziemy pewni, że wybraliśmy tą najlepszą, ale uda nam się zaoszczędzić realne pieniądze.
Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam