Najtańszy kredyt hipoteczny ma dzisiaj...

2009-10-12 08:46:28

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie niestety nie jest prosta. A to dlatego, że kredyt kredytowi nierówny.Najtańszy kredyt hipoteczny ma dzisiaj… jednocześnie kilka banków.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny? Syntetyczną miarą, sprowadzającą wszystkie parametry cenowe kredytu do jednego mianownika jest tzw. oprocentowanie rzeczywiste. Specjalna formuła matematyczna uwzględnia w jego wysokości wszystkie elementy oferty w zakładanym okresie spłaty. Prowizje, ubezpieczenia, odsetki, spread znajdują odzwierciedlenie w wysokości wskaźnika. Posługując się tą miarę wybieramy najtańsze oferty na dzień dzisiejszy.
 
Najtańszy kredyt na zakup mieszkania
Na pierwszym miejscu podium w kredytach w rodzimej walucie znalazł się Bank Zachodni WBK z marżą 1,35% i oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 5,97%. Pomimo wyższej od konkurencji prowizji pobił na głowę drugie i trzecie miejsce w zestawieniu – ING Bank i DnB Nord odpowiednio z oprocentowaniem rzeczywistym 6,64% i 6,67%.
 
Najtańszy kredyt na zakup działki
Spodziewaliśmy się, że w przypadku zakupu z kredytu działki kształt rankingu ulegnie zmianie. Nic z tych rzeczy. Na pierwszym miejscu nadal bryluje BZ WBK ze swoją promocyjną marżą 1,35%. Niezmiennie drugie miejsce okupuje ING przeganiając o włos DnB Nord.
 
Najtańszy kredyt w walucie
W przypadku kredytów walutowych sytuacja drastycznie się zmienia. Z czołówki wypadają liderzy wariantów złotowych, na fotel prymusa siadają zupełnie inne banki. Z więc w przypadku wariantu w CHF wygrywa Polbank z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 5,03% przeganiając gustujący w VIP-ach Deutsche Bank (5,81%) oraz (tu zaskoczenie) Alior Bank (7,93%).

 

W przypadku kredytów w EUR najtańszy kredyt zaoferuje DnB Nord (oprocentowanie rzeczywiste 4,61%), przeganiając „frankowego” lidera Polbank (4,68%) oraz Deutsche Bank (5,23%).


Osoby zastanawiające się nad kredytem w dolarach nie przegapią oferty BOŚ Banku (oprocentowanie rzeczywiste 4,84%) bijącego na głowę banki z Grupy BRE: mBank (8,82%) i Multibank (8,87%).

Porównaj kredyty hipoteczne!

Co wybrać?
Pamiętaj, drogi czytelniku, że powyższe zestawienia powstały w oparciu o kryterium rzeczywistej stopy procentowej kalkulowanej dla 30-letniego okresu spłaty. Nie braliśmy tutaj pod uwagę ewentualnej kwestii wcześniejszej spłaty, przewalutowania czy ubezpieczeń mogących stanowić subiektywną korzyść. Jeżeli więc chcesz porównać więcej parametrów zapraszamy do porównywarek Comperii.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl