Najtańsze konto dla polskiej rodziny. Sprawdź najnowszy ranking Comperii!

2010-07-27 14:10:35

Rachunek osobisty otwiera listę produktów bankowych, z których korzystamy na co dzień. To właśnie założeniem konta najczęściej rozpoczyna się przygoda z bankami. Niestety, za przelew czy wypłatę gotówki z bankomatu czasem trzeba słono zapłacić. Masz dość wysokich kosztów i szukasz taniego konta osobistego? Ten ranking jest dla Ciebie!

Konto osobiste jest narzędziem o bardzo szerokiej funkcjonalności, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, ile zapłacisz za jego użytkowanie. Wszystko zależy od rodzaju i częstotliwości wykonywanych operacji. Rachunek internetowy z darmowym pakietem podstawowych usług dla jednych może być idealnym rozwiązaniem, dla innych zaś koszmarem generującym ogromne koszty. Mimo tego typu metodologicznych utrudnień postanowiliśmy wybrać najbardziej uniwersalne konto osobiste dla klientów aktywnie korzystających z usług bankowych.

 
Do stworzenia rankingu przyjęliśmy następujące założenia. Poszukujemy najtańszego konta dla średniozamożnej rodziny z większego miasta, która systematycznie korzysta ze standardowych funkcji rachunku. Konto co miesiąc zasilane jest kwotą 5 tys. zł z tytułu wynagrodzenia właściciela, lecz dostęp do środków ma również jego żona. Oboje posiadają karty debetowe, jednak nie są przyzwyczajeni do płatności bezgotówkowych - miesięczne obroty na kartach sięgają 300 zł. Po prostu preferują gotówkę i z tego względu często korzystają z bankomatów. Starają się wypłacać pieniądze z maszyn bezprowizyjnych, co niestety nie zawsze jest możliwe. Cztery razy w miesiącu bank rejestruje wypłatę z obcego bankomatu krajowego w kwocie 200 zł. Ponadto dwa razy do roku rodzina udaje się w zagraniczną podróż, gdzie źródłem gotówki również są lokalne bankomaty. W przelewach dominują zlecenia internetowe, choć pozostałe kanały dostępu (przelewy w placówce bankowej oraz za pośrednictwem konsultanta telefonicznego) są również regularnie wykorzystywane. Opłaty za wodę, energię elektryczną oraz czynsz za mieszkanie regulowane są za pomocą zleceń stałych realizowanych drogą elektroniczną.
 
Podsumowując, na łączny roczny koszt użytkowania konta składają się:
- opłata za prowadzenie rachunku
- jednorazowa opłata za wydanie dwóch kart płatniczych (głównej i dodatkowej)
- opłata za użytkowanie kart (5 transakcji bezgotówkowych generujących obrót 300 zł miesięcznie)
- prowizja za 48 wypłat kwoty 200 zł z obcych bankomatów krajowych
- prowizja za 8 wypłat kwoty 200 zł z bankomatów zagranicznych
- opłata za realizację 120 przelewów internetowych zewnętrznych, 15 przelewów w placówce banku (5 wew. i 10 zew.) oraz 25 przelewów telefonicznych za pośrednictwem konsultanta (10 wew. i 15 zew.)
- opłata za realizację 36 internetowych zleceń stałych
- ewentualna opłata za dostęp do bankowości elektronicznej
 
W rankingu pod uwagę zostały wzięte wszystkie rachunki osobiste bez ograniczeń wiekowych dostępne dla klientów z miesięcznymi wpływami w wysokości 5 tys. zł. Jeżeli w ofercie banku znaleźliśmy kilka kont spełniających takie warunki, wybraliśmy rachunek o najniższym łącznym koszcie użytkowania.
Zwycięzcą naszego zestawienia jest MeritumKonto Zarabiające proponowane przez Meritum Bank. Nasza przykładowa rodzina musiałaby zapłacić jego użytkowanie jedynie 7,30 zł w skali miesiąca. Tak wysoka pozycja Meritum Banku nie powinna jednak nikogo dziwić. Ubiegłoroczny debiutant, choć pierwotnie zamierzał skoncentrować się na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw, przebojem wdarł się na rynek usług dla klientów indywidualnych. Dobry rachunek osobisty to nie wszystko. Bank ma w swojej ofercie jedne z najwyżej oprocentowanych lokat antypodatkowych. Ostatnio do gamy produktów dorzucił także atrakcyjne konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek.
 
TOP5 konta osobiste, miesięczne wpływy 5 tys. zł
 
Bank
Konto
Łączny koszt roczny
1
Meritum Bank
MeritumKonto Zarabiające
87,50 zł
2
Deutsche Bank
dbNET
100 zł
3
Citi Handlowy
CitiOne
150 zł
4
BNP Paribas
Konto z Pakietem L
153 zł
5
ING Bank Śląski
Konto Direct
183 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Pełny ranking kont bankowych znajdziesz tutaj.
 
Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam