Najlepsze kredyty hipoteczne - brać w pakiecie czy nie?

2012-08-22 10:52:34

Najbardziej atrakcyjne kredyty hipoteczne wymagają zakupu dodatkowych produktów bankowych wraz z zaciąganym zobowiązaniem. Jeśli klient zdecyduje się na takie rozwiązanie może sporo zaoszczędzić!

Kredyt w pakiecie - czy to konieczne?
Banki już od kilku lat proponują klientom oferty pakietowe czy promocyjne. Niezależnie jakby je nazwać, chodzi o zakup dodatkowych produktów wraz z kredytem hipotecznym. W praktyce wygląda to tak, że klient zaciągając kredyt hipoteczny może jeszcze w danym banku np. otworzyć rachunek osobisty, kupić kartę kredytową, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie mieszkania czy produkt inwestycyjny. Dzięki temu, w ramach rewanżu, bank zgadza się na tańsze warunki kredytu, czyli przede wszystkim niższą prowizję (lub jej brak) oraz obniżenie marży.

Klient zyskuje iluzoryczną wizję tańszego kredytu. W rzeczywistości trzeba spojrzeć na cały pakiet. Jeśli obniżka marży i/lub prowizji zrekompensuje koszt dodatkowych produktów, to klient realnie zyska na takiej ofercie. Jeśli sytuacja będzie odwrotna - straci. Przykładowo - rata niższa o 15 zł przy miesięcznej opłacie za rachunek osobisty i kartę kredytową w wysokości 40 zł oznacza, że cały pakiet kosztuje więcej niż sam kredyt bez dodatkowych produktów. Najlepsze oferty kredytów pakietowych
Warto więc sprawdzić najlepsze oferty banków w zakresie kredytów hipotecznych w pakietach z innymi produktami, które będą najtańszymi kredytami na rynku.

Pod uwagę wzięto kredyt w złotych na 240 tys. przy wartości nieruchomości równej 300 tys. zł, na 30 lat, przy ratach równych.

Najlepszy kredyt, a więc z najniższym RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania) to oferta Citibanku. W tej instytucji kredyt na 240 tys. zł, na 30 lat będzie miał RRSO 6,52 proc. Taki wynik klient uzyska jeśli zdecyduje się założyć w banku rachunek osobisty i będzie na niego przelewał wynagrodzenie oraz zakupi dodatkowy produkt w banku. Dzięki temu obniży marżę kredytu, a prowizja zamiast 2 proc. może wynieść 0 proc.

Kolejna oferta to RRSO równe 6,61 proc. w banku Credit Agricole. Z oferty pakietowej mogą skorzystać klienci, którzy otworzą rachunek osobisty z deklaracją przelewu wynagrodzenia i automatycznej spłaty raty oraz zakupią ubezpieczenie na życie oferowane przez bank.

Na trzecim miejscu jest oferta ING Banku Śląskiego dla klientów, którzy otworzą w tym banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W ramach trwającej promocji klient może zaakceptować jednorazową prowizję na poziomie 2,9 proc. (2,4 proc. dla stałych klientów), ale w zamian otrzyma marżę na poziomie zaledwie 1 proc. RRSO dla takiego kredytu wynosi 6,62 proc. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam