Najlepsze konto osobiste - marzec 2013

2013-03-15 08:26:42

Konto osobiste, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy… Najpopularniejszy produkt bankowy jest znany pod różnymi nazwami. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Jak więc spośród licznych ofert wybrać najlepsze konto osobiste?

Rachunek bankowy ma obecnie prawie każdy – od nastolatków po emerytów. Służy on do odbierania pensji, emerytury czy innych otrzymywanych świadczeń; dzięki karcie płatniczej ułatwia robienie zakupów; pozwala na szybkie internetowe przelewy…

A to nie wszystkie oferowane przez banki funkcje. Mając tak szeroki wybór, ciężko jest podjąć decyzję. Tym bardziej, że nie ma jednego uniwersalnego kryterium według którego klienci wybierają optymalne dla siebie konta.

Co się liczy?

Wybierając konto warto zwrócić uwagę na towarzyszące mu koszty: opłaty za otwarcie i prowadzenie, korzystanie z karty, wypłaty z bankomatów i różnego typu operacje bankowe. Wiele banków oferuje je za darmo, lub nakłada jedynie symboliczne opłaty – dobrze więc poszukać najkorzystniejszych ofert.

Dla bardziej wymagających klientów ważne mogą okazać się dodatkowe usługi: zwrot części poniesionych transakcji, możliwość wypłaty środków w kasach sklepowych, różnego typu premie, ubezpieczenia itp. Banki prześcigają się w proponowaniu dodatkowych atutów, które mogłyby przyciągnąć potencjalnych klientów.

Istotny jest również dostęp do rachunku: możliwość korzystania z platformy internetowej, bankowość mobilna i telefoniczna czy też liczba oddziałów banku.

Czego szukamy?

Do wyłonienia aktualnie najlepszego na rynku rachunku osobistego potrzebne było przyjęcie kilku założeń. Po znalezieniu odpowiadających im ofert wybrane zostały konta o najniższych kosztach użytkowania, z pominięciem jednak rachunków młodzieżowych i studenckich.

Założono, że najlepsze konto powinno być dostępne zarówno w oddziale, jak i przez Internet i telefon. Średnie miesięczne saldo ustalone zostało w kwocie 2000 zł. Przyjęta liczba przelewów w ciągu miesiąca to 7 (dwa wewnętrzne i pięć zewnętrznych). Założono także dwa stałe zlecenia (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz 5 wypłat gotówki z bankomatów własnych banku, przy posiadaniu jednej karty płatniczej.

Wszystko to pozwoliło wybrać pięć najkorzystniejszych ofert banków. Wszystkie wybrane rachunki są prowadzone bezpłatnie, różnią je jednak ogólne koszty użytkowania. Nie są natomiast brane pod uwagę odsetki, po podatku zerowe lub o minimalnej wartości.

Ranking kont osobistych

Najwyższe miejsce na podium, wśród najlepszych kont osobistych w marcu 2013 r. zajmują jednocześnie Konto z Lwem VIP proponowane przez ING Bank Śląski oraz Konto Optymalne z oferty Open Finance. Ich koszty użytkowania wynoszą dokładnie 0 zł.

Następną pozycją w rankingu jest produkt banku BNP Paribas - Konto z pakietem S. w tym przypadku, mimo braku opłaty za prowadzenie, koszty użytkowania rachunku wynoszą miesięcznie 0,5 zł.
W pierwszej trójce znalazło się także Konto Nordea. Jako jedyne w zestawieniu dolicza ono odsetki (ich kwota nie jest jednak znacząca: 0,01 zł). Pobierana za użytkowanie comiesięczna opłata wynosi natomiast 1,90 zł.

Kolejną lokatę zajęły wspólnie Meritum Konto Zarabiające oraz eKonto mBanku, których miesięczne koszty kształtują się na poziomie 2 zł. Zestawienie zamyka ePlan oferowany przez Bank BGŻ, kosztujący użytkownika 4 zł każdego miesiąca.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam