Najlepsze konto dla studenta - ranking Comperia.pl

2012-09-03 14:42:08

Nowy rok akademicki już za pasem. W październiku wielu tegorocznych maturzystów rozpocznie studenckie życie. Jednym z pierwszych kroków na drodze ku samodzielności jest założenie rachunku bankowego. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konto dla żaków. Które wybrać? Pomocny będzie ranking Comperia.pl na najlepsze konto dla studenta.

Darmowe konto bankowe przestało już być czymś niezwykłym. Większość banków w Polsce ma w swojej ofercie konto internetowe, które właściciel sam obsługuje i dzięki temu nie generuje żadnych kosztów. Ale banki, aby przyciągnąć nowych klientów, poszły krok dalej. Coraz częściej na kontach można... zarobić. Dla studentów liczących każdy grosz to nie lada gratka.

Analitycy Comperia.pl postanowili sprawdzić, które konto przyniesie studentowi najwięcej korzyści. Przyjęliśmy założenia, że miesięczne wpływy na rachunek wynoszą 1200 zł, właściciel wykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez internet, wypłaca dwa razy w miesiącu po 100 zł z bankomatu (zawsze z własnego), dokonuje płatności kartą w supermarketach na 300 zł miesięcznie i robi zakupy przez internet za 300 zł, za co również płaci kartą. Średnie saldo na rachunku wynosi 500 zł.

Metodologia

Z każdego banku wybraliśmy jedno, naszym zdaniem, optymalne konto. Nie kierowaliśmy się nazwą, nie zawsze konto dedykowane studentom przynosi największe korzyści. Przykładem może być Bank Millenium, który ma w ofercie Konto Osobiste Student, ale, przy przyjętych założeniach, Dobre Konto pozwala więcej zarobić.

Obliczyliśmy, ile miesięcznie będzie kosztowało modelowego studenta użytkowanie konta i ile może zarobić dzięki oprocentowaniu konta oraz usłudze Money Back.

Alior Sync na pierwszym miejscu!

Ranking można zobaczyć tutaj

Zwycięzcą naszego rankingu został Alior Sync. Zgodnie z naszymi założeniami, student, który założy konto w tym banku, nie tylko nie poniesie żadnych kosztów, ale nawet zarobi miesięcznie 15 zł. Wydaje się to niewiele, ale w skali roku zarobek wynosi 180 zł!

Prowadzenie rachunku jest bezpłatne, podobnie jak przelewy, wypłaty z bankomatu oraz użytkowanie karty debetowej. Największą jednak zaletą jest 5 proc. Cashback na wszystkie zakupy przez Internet.
Alior Sync oferuje dodatkowe udogodnienia w postaci 10 bezpłatnych przelewów ekspresowych, przelewów przez Facebook, dostępu do wirtualnego oddziału 24 h na dobę 7 dni w tygodniu, bezpłatnego dostępu do filmów oraz muzyki online oraz 40 proc. zniżki na najlepsze gry.

Na podium również Bank Millenium i BGŻ

Drugie miejsce zajmuje Bank Millenium z Dobrym Kontem. W tym przypadku studenci mogą zarobić miesięcznie 9 zł, ponieważ bank zwraca 3 proc. wszystkich wydatków w supermarketach, pod warunkiem, że płatności dokona się kartą. Przy wpływach na konto w wysokości 1200 zł nie ma opłaty za prowadzenie rachunku, bezpłatne są również przelewy przez Internet. Przy dokonaniu jednej transakcji bank nie pobiera opłaty za użytkowanie karty debetowej, nic nie kosztują wypłaty z bankomatów.

Czołówkę zamyka bank BGŻ i jego Konto osobiste z premią. Dzięki usłudze Moneyback można zyskać 12 zł miesięcznie, niestety 5 zł kosztuje użytkowanie karty debetowej. W rezultacie modelowy student zarabia na koncie 7 zł. Opłata za kartę to jedyny koszt związany z tym rachunkiem – darmowe jest prowadzenie konta, przelewy przez Internet oraz wypłaty z bankomatu.

Pełen ranking można zobaczyć tutaj. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam