Najlepsze konta oszczędnościowe dla dużych nadwyżek finansowych

2012-06-12 10:48:06

Zawirowania na rynkach finansowych skłaniają osoby inwestujące np. w akcje do poszukiwania bezpiecznych form lokowania kapitału. Ważne jest też to, by pieniądze były dostępne jeśli pojawi się okazja do korzystnych inwestycji. Z pomocą przychodzą konta oszczędnościowe.

Dlaczego konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy to idealny produkt dla osób, które chcą przeczekać zawirowania na rynkach finansowych. Klient, który założy konto oszczędnościowe, może ulokować na nim swoje nadwyżki finansowe i zarabiać każdego dnia. W momencie, kiedy nadarzy się okazja do powrotu na rynek akcji, z rachunku oszczędnościowego można wypłacić pieniądze bez utraty odsetek. To główna zaleta kont oszczędnościowych.

Warto także dodać, że środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tak, jak środki na rachunkach osobistych czy lokatach (więcej informacji tutaj).

Najlepsze konta oszczędnościowe

Obserwując zestawienie 5 najlepszych ofert kont oszczędnościowych dla osób chcących ulokować 100 tys. zł można zauważyć, że najlepsze rachunki dają zarobić nieznacznie powyżej 6 proc. Jest to oprocentowanie porównywalne z najlepszymi lokatami bankowymi.

Zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych znajdziesz tutaj.

Najwyżej oprocentowanym kontem oszczędnościowym jest Otwarte Konto Oszczędnościowe Direct w ING Banku Śląskim, otwierane wraz z kontem osobistym Direct lub Komfort. Podstawowa stawka to 3,75 proc. W ramach promocji Bonus na Start bank podwyższy oprocentowanie konta o 2 punkty procentowe na najbliższe pół roku klientom, którzy otworzą konto oszczędnościowe i wpłacą na nie nowe środki. Dodatkowo, za otwarcie rachunku osobistego i przelewanie tam wynagrodzenia bank podwyższy oprocentowanie rachunku oszczędnościowego o 0,5 pkt. proc. do 6,25 proc.!

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio BGŻOptima i Millennium Bank, które oferują promocyjne oprocentowanie dla nowych środków. W przypadku BGŻOptimy będzie to aż 6,5 proc. dla kwot do 40 tys. zł i 5,8 proc. dla środków ponad 40 tys. zł, co daje średnią 6,08 proc. dla kwoty 100 tys. zł- promocja trwa do 10.07. Analogicznie w przypadku banku Millennium klient otrzyma 6 proc. dla 100 tys. zł, a oferta obowiązuje do 20.08.

Na czwartym miejscu uplasowała się oferta banku DnB Nord z oprocentowaniem na poziomie 5,5 proc. Jest to oferta standardowa i nie ma wymogu posiadania rachunku osobistego w tym banku. Piątkę najlepszych kont oszczędnościowych zamyka Eurobank, gdzie klient może otrzymać 5,05 proc. na rachunku oszczędnościowym otwieranym wraz z osobistym. Po zakończeniu promocji (31.07) oprocentowanie spada do 4,55 proc.

Przelewy z kont oszczędnościowych

Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty przelewów z kont oszczędnościowych. W ING Banku Śląskiego oraz banku BGŻOptima wszystkie przelewy za pośrednictwem internetu będą bezpłatne. W pierwszym przypadku klient może transferować środki tylko na rachunek osobisty w ING, natomiast BGŻOptima nie oferuje klientom konta osobistego. Z rachunku oszczędnościowego można wykonać tylko przelew zewnętrzny i bank nie pobierze za tę operację prowizji.

Pozostałe oferty mogą narazić klienta na wysokie koszty w przypadku wykonywania częstych wypłat z rachunku oszczędnościowego. W Millennium Banku posiadacz konta może dokonywać tylko przelewów wewnętrznych. Darmowy jest tylko pierwszy, reszta będzie kosztować aż 7,5 zł. W banku DnB Nord przelewy wewnętrzne są darmowe, ale zewnętrzne to koszt 5 zł. Eurobank wycenia koszt internetowych przelewów wewnętrznych na 2,95 zł (pierwsze 2 w miesiącu bezpłatne), a zewnętrznych na 2 zł.

Warto pamiętać, że choć oprocentowanie przedstawionych kont oszczędnościowych jest kuszące, to w większości są to oferty promocyjne. Po zakończeniu okresu promocji oprocentowanie takiego rachunku może znacząco spaść, a klient może zostać jeszcze z niechcianym rachunkiem osobistym.
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam