Najlepsze konta firmowe: wrzesień 2017

2017-09-21 12:30:00

Jedynie 7 kont firmowych ma do wyboru przedsiębiorca, który chce założyć rachunek bieżący za bezwarunkowe 0 zł. W pozostałych przypadkach dopiero spełnienie dodatkowych wymogów pozwala na obniżenie kosztów obsługi konta.

Redakcja Comperia.pl przeanalizowała, które konta firmowe są aktualnie najbardziej opłacalne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przyjrzeliśmy się nie tylko podstawowym opłatom (za prowadzenie czy kartę płatniczą), na jakie najczęściej narażeni są posiadacze rachunków, ale i kosztom pozostałych usług, bez których konto w praktyce staje się mało użyteczne. Pod uwagę wzięliśmy koszt pobierania gotówki z bankomatów krajowych oraz ceny przelewów internetowych, w tym do ZUS-u i urzędu skarbowego, zleceń stałych i poleceń zapłaty. Dodatkowo zweryfikowaliśmy, na ile dane konta pozwalają przedsiębiorcy oszczędzać - dzięki moneybackowi.

Ranking kont firmowych: wrzesień 2017

Podczas opracowywania rankingu zastosowaliśmy ocenę punktową. W kategorii najlepsze konto dla firm można było zdobyć łącznie do 55 punktów. Niestety żadnemu bankowi nie udało się uzyskać maksymalnej liczby oczek, choć mBank okazał się być bardzo, bardzo blisko.

TOP 10 najlepszych kont firmowych
BankKontoPunkty
mBankmBiznes konto Standard50 pkt.
Nest BankBIZnest Konto45 pkt.
Idea BankKonto Firma To Ja45 pkt.
Deutsche BankKonto dbNET Biznes40 pkt.
Alior BankiKonto Biznes35 pkt.
Bank PocztowyPocztowe Konto Firmowe30 pkt.
Raiffeisen PolbankWymarzone Konto dla Biznesu30 pkt.
InteligoKonto Inteligo Firmowe25 pkt.
PKO BPPKO Konto Firmowe20 pkt.
INGKonto Direct dla Firmy15 pkt.
Źródło: opracowanie własne

Najtaniej w mBanku

Najwięcej korzyści z konta firmowego zapewnia mBank na mBiznes koncie Standard. Osoby, które skorzystają z promocji, mają zapewnione przez 24 miesiące nie tylko 0 zł za prowadzenie konta, ale i za obsługę karty debetowej. Darmowe są także internetowe przelewy krajowe, w tym do ZUS-u, US-u, polecenia zapłaty i zlecenia stałe (zarówno ich ustanowienie, jak i realizacja czy modyfikacja). Bank nie pobiera prowizji od wypłat gotówki z bankomatów Planet Casch, Euronet i BZ WBK oraz wpłat gotówkowych we wpłatomatach mBanku, Euronetu i Planet Cash.

Zakładając teraz mBiznes konto Standard, można dodatkowo otrzymać bonus: 100 zł zwrotu na konto. Wystarczy w przeciągu miesiąca po otwarciu rachunku wykonać przelew do ZUS-u na kwotę min. 250 zł.

Na drugim miejscu zestawienia znalazły się dwa banki: Nest Bank z BIZnest Kontem i Idea Bank z Kontem Firma To Ja.

W przypadku BIZnest Konta nie ma opłaty zarówno za prowadzenie rachunku, jak i kartę. Bank nie nakłada również prowizji od pobierania gotówki z bankomatów krajowych. Płatna jest z kolei realizacja, modyfikacja, a nawet odwołanie plecenia zapłaty (5 zł).

W ramach Konta Firma To Ja obowiązuje warunkowa opłata za obsługę karty debetowej. Standardowo koszt wynosi 4,99 zł miesięcznie, a zwolnieni z niego są przedsiębiorcy, którzy będą co miesiąc wykonywać kartą transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę minimum 400 zł. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne.

Ostatnie miejsce na podium zajął Deutsche Bank z Kontem dbNET Biznes. Plusem oferty jest brak opłaty miesięcznej za konto, jednak i w tym przypadku, by nie tracić pieniędzy za obsługę karty, trzeba spełniać dodatkowy wymóg. Jest nim konieczność wykonania przy użyciu karty co najmniej jednej transakcji finansowej w ciągu miesiąca kalendarzowego. Standardowa opłata wynosi 5 zł.

Aktywni mają lepiej

Aktualnie tylko 7 banków oferuje konto firmowe, którego prowadzenie byłoby bezwarunkowo bezpłatne. W przypadku karty jest już gorzej - jedynie 2 banki (mBank i Nest Bank) nie wymagają od właścicieli własnych biznesów żadnych dodatkowych działań, by mogli posiadać kartę za 0 zł. Wybierając rachunek bieżący dla firmy, warto również zwrócić uwagę na koszty przelewów internetowych, ponieważ nie wszystkie banki udostępniają je za darmo. W wielu przypadkach bezpłatne przelewy są limitowane lub koszty ukryte są w równie istotnych dla przedsiębiorców przelewach specjalnych: do ZUS-u, na konto fiskusa czy w ramach zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam