Najlepsze karty zbliżeniowe-w czym są lepsze od zwykłych kart płatniczych?

2010-02-12 09:44:15

Masz problem z zapamiętaniem kodu PIN? Chcesz zaoszczędzić czas niezbędny uregulowanie rachunku kartą płatniczą? Jeżeli tak, to karty zbliżeniowe są dla Ciebie idealnym produktem. Sprawdź, gdzie w Polsce możesz otrzymać kartę zbliżeniową. Podpowiadamy też w czym karty zbliżeniowe są lepsza od zwykłych kart płatniczych czy kredytowych.

Karty zbliżeniowe to stosunkowo nowy produkt na rynku usług bankowych. Obecnie możliwość jej uzyskania oferują w Polsce jedynie cztery banki Bank Zachodni WBK, Alior Bank, mBank oraz ING Bank Śląski. Pierwsze trzy z nich posiadają w swojej ofercie zarówno debetowe, jak i kredytowe karty zbliżeniowe. W przypadku ING Banku Śląskiego w ofercie dostępna jest natomiast jedynie karta debetowa.

 
Jak działają karty zbliżeniowe?
 
Karty zbliżeniowe (inaczej określane mianem paypass) są normalnymi karta płatniczymi, zatem możemy jej używać w taki sam sposób jak wszystkich innych kart debetowych i kredytowych. Niemniej jednak, wyjątkowość tego rodzaju produktu polega na posiadaniu dodatkowej opcji, która znacznie ułatwia dokonywanie codziennych, niewielkich płatności. W przypadku kart zbliżeniowych posiadacz ma możliwość uregulowania rachunku do wysokości 50 zł bez konieczności potwierdzania transakcji przy pomocy kodu PIN bądź odręcznego podpisu. W przypadku zakupów na wyższe kwoty wymagana jest autoryzacja płatności w tradycyjny sposób.
 
Jak funkcjonuje karta zbliżeniowa
 
Karty zbliżeniowe oprócz standardowych form zapisywania danych wyposażone są w dodatkową antenę połączoną z chipem, za pomocą której następuje połączenie z terminalem. W celu dokonania płatności wystarczy zatem zbliżyć kartę do terminala na odległość 5 – 15 centymetrów.
Niemniej jednak, korzystanie z karty zbliżeniowej budzi wśród klientów obawy dotyczące bezpieczeństwa realizowanych transakcji. Ryzyko kradzieży jest jednak niewielkie. Po pierwsze, dokonanie płatności może mieć miejsce jedynie w przypadku autoryzowanych terminali – obecnie w Polsce znajduje się ich ok 3 tys. Ponadto, po zbliżeniu karty i zaakceptowaniu transakcji przez terminal nasz plastyk przechodzi w stan czuwania. W rezultacie dwukrotne ściągnięcie pieniędzy z konta nie jest możliwe.
 
Karty zbliżeniowe – różnice i prespektywy
 
Obecnie na polskim rynku można uzyskać kartę zbliżeniową wydawaną przez jedną z dwóch organizacji płatniczych. Karty Visa noszą nazwę PayWave, w przypadku MasterCard możemy natomiast spotkać się z określeniem PayPass. Co ważne, różnice pomiędzy nimi nie ograniczają się wyłącznie do przyjętego nazewnictwa. Obecnie brakuje porozumienia pomiędzy obiema organizacjami, w związku z czym w niektórych punktach dokonanie transakcji bezdotykowej będzie możliwe jedynie przy wykorzystaniu plastyków jednej organizacji. Niemniej jednak, wraz z rozwojem tej technologii płatności powinno dojść do konsensusu pomiędzy Visa i MasterCard.
 
Karty zbliżeniowe na polskim rynku
 
W przypadku poszczególnych banków na polskim rynku uzyskanie karty zbliżeniowej wiąże się z wypełnieniem odpowiedniego wniosku przy zakładaniu konta, bądź już w trakcie jego posiadania. Opłata za wydanie karty zbliżeniowej nie różni się od kosztów związanych z uzyskaniem normalnej karty debetowej bądź kredytowej. Wszystkie funkcje tradycyjnych plastyków zostały także utrzymane w przypadku kart umożliwiających dokonywanie transakcji bezdotykowych.
Karty zbliżeniowe posiadają zatem dwie zalety, których brakuje innym plastykom. Po pierwsze, pozwalają na szybsze i wygodniejsze dokonywanie płatności na niewielkie kwoty. Po drugie, ze względu na ich charakterystykę podlegają wolniejszemu mechanicznemu zużyciu.
 
Porównaj najlepsze karty kredytowe!
 
Poniżej Comperia.pl prezentuje zestawienie banków oraz ich karty zbliżeniowe.
 
Nazwa Banku
Karta debetowa
Karta kredytowa
Nazwa karty
Rodzaj konta
Alior Bank
Debit MasterCard PayPass
wszystkie
MasterCard Karta Kredytowa Lotnicza Silver / Gold
Bank Zachodni WBK
Visa Electron <30 PayWave
Konto <30
MasterCard<30       MasterCard PayPass Silver
mBank
MasterCard Debit / Debit Gold
eKonta
MasterCard Standard / Gold
ING Bank Śląski
Maestro PayPass
wszystkie
brak

 

Źródło: Porównywarka finansowa comperia.pl

 

Polubiłeś karty zbliżeniowe? A może ich nie cierpisz? Podziel się swoja opinią na naszym forum o kartach kredytowych!

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam