Najlepsze aktualnie konta oszczędnościowe

2013-08-23 10:18:01

Konta oszczędnościowe to obecnie najlepsza alternatywa dla lokat bankowych. Porównywalne oprocentowanie, stały dostęp do pieniędzy-to najważniejsze korzyści płynące z posiadania danego produktu. Gdzie warto założyć konto oszczędnościowe? Na jaką ofertę można liczyć obecnie na rynku?

Konta oszczędnościowe to produkty zyskujące w Polsce coraz większą popularność. Z jednej strony pozwalają na uzyskanie oprocentowania porównywalnego z lokatami bankowymi, z drugiej nie wymagają od klienta całkowitego zamrożenia posiadanych oszczędności.

Posiadacz konta oszczędnościowego w nagłym wypadku zawsze może skorzystać ze zgromadzonych środków. Co więcej, w przypadku tego produktu odsetki naliczane są ciągle od aktualnie zdeponowanej kwoty. Uszczuplenie funduszy na koncie nie oznacza zatem zerowego zysku.
 
Konto oszczędnościowe to odpowiedni produkt dla...
 
Produkty depozytowe z zasady przeznaczone są dla klientów posiadających nadwyżki finansowe, których z różnorodnych przyczyn nie chcą lokować na giełdzie. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy do samodzielnego inwestowania oraz brak Ci zaufania do funduszy inwestycyjnych, to depozyty bankowe są najlepszym rozwiązaniem.
 
Decydując się na powierzenie zgromadzonych środków bankowi stajesz jednak przed wyborem – lokata czy konto oszczędnościowe. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest rzeczą jak najbardziej pożądaną. W przypadku niewielkich oszczędności warto jednak w pierwszej kolejności skorzystać z oferty konta oszczędnościowego.
 
Jak korzystać z konta oszczędnościowego?
 
Bankowe konto oszczędnościowe pozwala na natychmiastowy dostęp do zgromadzonych środków, tak jak w przypadku zwykłego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Jednak i w tym przypadku pojawiają się pewne obostrzenia.
 
Najczęściej banki ustalają ograniczoną liczbę bezpłatnych przelewów zewnętrznych oraz wypłat środków z konta. Kolejne transakcje mogą wiązać się zatem ze znacznymi kosztami, które przeważnie kilkakrotnie przekraczają adekwatne wydatki związane z korzystaniem ze zwykłego rachunku bankowego.
 
Przed wyborem optymalnego konta oszczędnościowego warto zatem zastanowić się, w jaki sposób masz zamiar z niego korzystać. W niektórych przypadkach wybór produktu o niższym oprocentowaniu, ale większej funkcjonalności może skutkować osiągnięciem najwyższych możliwych odsetek.
 
Na ostateczną rentowność danej oferty wpływają także koszty związane z posiadaniem zwykłego konta osobistego w danym banku. Należy jednak zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku jest ono obligatoryjne.
 
Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku
 
Na wstępie należy zaznaczyć, iż nie istnieje jedno, najlepsze konto oszczędnościowe na rynku, którego parametry w pełni odpowiadałyby wszystkim potencjalnym klientom. Przy sporządzaniu poniższego zestawienia przyjęto zatem wartości średnie. Założono, iż przeciętny klient będzie utrzymywał miesięczne saldo na rachunku 3 tys. zł i co miesiąc dokonywał 3 przelewów internetowych (1 zewnętrzny i dwa wewnętrzne – najczęściej na posiadany rachunek ROR).
 
Top 5 kont oszczędnościowych, saldo rachunku 5 tys. zł, 2 przelewy internetowe wewn. i 1 zewn.
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Koszty użytkowania
Oprocentowanie
Zysk
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów
13,5
0
4,00%
13,5
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus
11,81
0
3,50%
11,81
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe
11,81
0
3,50%
11,81
BGŻOptima
Konto Indywidualne BGŻOptima
11,13
0
3,30%
11,13
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ oszczędnościowe
10,12
0
3,00%
10,12
Eurobank
Rachunek Oszczędnościowy PROgres
9,45
2
2,80%
7,45
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Powyższe zestawienie klarownie pokazuje, że nawet najwyższe oprocentowanie na rynku nie zawsze gwarantuje wymierne zyski. 4 proc. w skali roku to obecnie najlepsza oferta na rynku, która zdecydowanie wyprzedza konkurencję.
 
Intensywne korzystanie danego konta może jednak znacznie obniżyć ostateczny zysk. Innymi słowy, przy wyborze optymalnego konta oprócz nominalnego oprocentowania należy wziąć także pod uwagę koszty jego eksploatacji.
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam