Na wczasach pilnuj dowodu osobistego

2014-06-12 11:39:00

Okres wakacyjny to czas rozluźnienia i beztroski. Niestety, brak wzmożonej uwagi powoduje, że to właśnie w tym czasie najczęściej Polacy tracą dokumenty tożsamości. W takiej sytuacji nie wolno zwlekać, ale jak najszybciej je zastrzec.

Już od kilku lat trzeci kwartał każdego roku obfituje w najwięcej utrat (kradzieży, zagubień) dokumentów tożsamości. Potwierdzają to dane z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - to właśnie od czerwca do końca września baza puchnie w najszybszym tempie.

Co zrobić, gdy spostrzeże się brak np. dowodu osobistego czy paszportu? Należy dokumenty te jak najprędzej zastrzec. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii banku, w którym posiada się konto osobiste, lub w jego oddziale. Jest także grupa banków, które przyjmują zastrzeżenia od wszystkich osób, niezależnie, czy są ich klientami, czy nie.

Te banki przyjmują zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami
banki spółdzielcze w całej Polsce
Bank Gospodarki Żywnościowej
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Pocztowy
Bank Polskiej Spółdzielczości
Bank Zachodni WBK
Deutsche Bank
Eurobank
Getin Noble Bank
Krakowski Bank Spółdzielczy
Meritum Bank
Nordea Bank
Plus Bank
Santander Consumer Bank
SGB-Bank
Societe Generale
Źródło: www.dokumentyzastrzezone.pl

Po co zawiadamiać bank o utraconym dokumencie? Gdyż to one mają uprawnienia do uzupełniania specjalnej bazy DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Korzystają z niej nie tylko instytucje finansowe, ale także szereg innych firm - np. dostawcy usług telekomunikacyjnych, hotele, wypożyczalnie samochodów, notariusze, firmy leasingowe, Poczta Polska itp. Wszystkie one sprawdzają w systemie, czy dokument tożsamości, którym legitymuje się ich klient, nie jest zastrzeżony, a co za tym idzie - czy petent nie używa go bezprawnie, z zamiarem oszustwa czy wyłudzenia.

O tym, że warto zastrzegać utracone dokumenty, dobitnie świadczą liczby z Biura Informacji Kredytowej. Tylko w 2013 r. zanotowano 6,5 tys. prób wyłudzeń kredytów, na łączną kwotę niemal 442 mln zł. Innymi słowy, średnio każdego dnia próbowano wyłudzić kredyt 18 razy, w sumie na ponad 1,2 mln zł!

Niestety, niektóre banki nawet w stresowej sytuacji klienta nie potrafią opanować się przed pokusą zarobienia na nim, i za umieszczenie wpisu w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE domagają się zapłaty. Przykładowo, w BOŚ Banku każde zastrzeżenie kosztuje 50 zł, w Getin Banku 14,99 zł, w Banku Pocztowym 15 lub 20 zł (taniej mają posiadacze konta), a w Plus Banku 30 zł (dla osób niebędących klientami banku).

Poza zastrzeżeniem dokumentu w banku, należy także zawiadomić o jego utracie urząd gminy lub placówkę konsularną. Wydają one zaświadczenie o utracie dokumentu, którym można się posługiwać do czasu wyrobienia nowego. W razie kradzieży, należy oczywiście o utracie dokumentu poinformować także policję.

Wyjeżdżając na wakacyjne urlopy, także za granicę, warto zatem zaopatrzyć się w numer infolinii do swojego banku, dzięki czemu uda się szybko zastrzec dokument. Ponadto dobrze jest spisać sobie numery seryjne dokumentów - ale koniecznie przechowywać te dane w bezpiecznym miejscu.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam