Młodzi Polacy nie chcą pracować u kogoś. Wolą otwierać własne firmy

2021-06-16 11:00:00

2/3 Polaków w wieku 18-30 lat rozważa założenie biznesu. Większość z nich uważa prowadzenie własnej firmy za najlepszy sposób na pracę.

Minęły już czasy, kiedy prowadzenie własnej firmy było ukoronowaniem życia zawodowego. Dziś, wielu młodych prowadzenie własnego biznesu uznaje za doskonały sposób na życie. (...) Co ciekawe, dla ponad 50% przedsiębiorczość to przede wszystkim wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności, zaś dla 45% sposób na zarabianie pieniędzy. 43%. kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością zaś prawie 40% określa ją jako „rozwijanie skrzydeł” - czytamy w raporcie Citi Handlowego i Fundacji THINK!.

Polacy nie boją się wyzwań związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej. Mają świadomość, że prowadzenie firmy może przynieść trudności formalne. Większość wierzy, że poradzi sobie z biurokracją. Co ciekawe, bardzo dobrze rodzą sobie nad Wisłą panie - według statystyk Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych na świecie pod względem zakładania firm.

Zaskakujące jest podejście młodych do sytuacji pandemicznej - choć postrzegają obecne warunki przez pryzmat niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa, uważają, że nagła zmiana na rynku może być też dużą szansą. Polacy marzą o własnej firmie nie tylko ze względu na zarobki czy elastyczność pracy, ale i poczucie dumy z własnej pomysłowości i osiągnięć.

 

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam