Mieszkanie dla Młodych - założenia programu

2012-11-06 10:37:00

Od połowy października 2012 roku wiadomo, że cenioną przez Polaków Rodzinę na Swoim zastąpi program Mieszkanie dla Młodych. Jakie są jego założenia? Na jakie wsparcie ze strony rządu mogą liczyć osoby marzące o własnym M? Na te pytanie odpowiadają analitycy portalu Comperia.pl .

Pierwsza wzmianka o nowym programie wspierającym młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania pojawiła się 14 października 2012 roku. Tego dnia Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, przedstawił wstępną koncepcję Mieszkania dla Młodych.

Nowy program ma za zadanie pomóc Polakom w zdobyciu środków na zakup własnego mieszkania. Zgodnie z założeniami, rząd będzie dopłacał zarówno rodzinom, jak i singlom 10 proc. wartości  mieszkania, którego powierzchnia nie przekroczy 75 m kw. Wsparcie przybiera więc postać wkładu własnego, dzięki któremu będzie można uzyskać lepsze warunki kredytowania zakupu nieruchomości.

Dopłaty mogą być większe niż rzeczone 10 proc, ale warunkiem ich uzyskania jest posiadanie dzieci, bo to od ich ilości zależeć będzie wysokość ostatecznej dopłaty. Małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na dofinansowanie 10 proc. wartości mieszkania, natomiast rodziny z jednym dzieckiem dostaną dodatkowo 5 proc. Na 20 proc. dopłatę liczyć mogą osoby, które w ciągu 5 lat powitają w zakupionym mieszkaniu trzeciego lub kolejnego potomka.

Dobrą wiadomością jest, że na dofinansowanie mogą liczyć zarówno rodziny, jak i single – oczywiście pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie mogą być właścicielami innej nieruchomości. Dodatkowo ani singiel, ani młodszy z małżonków nie może mieć więcej niż 35 lat. Warto dodać, że bariera 35 lat nie obowiązuje rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Dopłata w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie wypłacane jednorazowo. Niestety, nie każda nieruchomość zostanie objęta programem. Zgodnie z planowaną ustawą musi to być mieszkanie nowe, jego metraż nie może przekroczyć 75 m. kw., natomiast dofinansowanie dotyczy zaledwie 50.

Problemem w wielu miastach mogą okazać się koszty zakupu nieruchomości. Żeby mieszkanie było włączone w program Mieszkanie dla Młodych, cena m. kw. nie może przekraczać określonego limitu. Jest to wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m.kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wartość tę ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.

Zakupione w ramach programu mieszkanie nie może być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, co oznacza, że przez 5 lat (czas trwania programu) nie wolno go sprzedać ani wynająć. Osoba korzystająca z projektu Mieszkanie dla Młodych nie może stać się również właścicielem lub współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Ułatwieniem dla młodych ludzi będzie możliwość początkowego wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera i sfinalizowanie zakupu po pewnym czasie. Pozwoli to wielu osobom na szybsze zrealizowanie marzeń o własnym M.

Program Mieszkanie dla Młodych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2014 roku.
Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam