Mieszkanie Dla Młodych – dla kogo dofinansowanie?

2013-07-17 10:48:38

Według planów, od 1 stycznia będzie można składać wnioski o kredyty mieszkaniowe w programie Mieszkanie Dla Młodych. Wiele osób czeka aż program wsparcia ruszy. Czy załapią się nań? Dla kogo jest to program? Jakie warunki musi spełniać kredyt?

Kiedy program ruszy?

Podstawowym pytaniem obecnie wydaje się to, kiedy w ogóle z programu Mieszkanie Dla Młodych będzie można skorzystać. Luka po Rodzinie na Swoim wciąż nie została załatana.

Na razie istnieje projekt ustawy o „pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych”. Pod koniec maja trafił on do Sejmu, a 19 czerwca br. odbyło się jego pierwsze czytanie. Do końca procesu legislacyjnego jeszcze trochę - dwa kolejne czytania w Sejmie, potem obrady Senatu, a następnie decyzja Prezydenta. Na każdym z tych etapów mogą być jeszcze wprowadzane poprawki, co może opóźniać cały proces. Niemniej obecnie najwięcej mówi się o 1 stycznia 2014 r. jako o prawdopodobnym momencie ruszenia programu wsparcia Mieszkanie dla Młodych.

Dla kogo?

Wedle projektu ustawy, beneficjentami programu Mieszkanie dla Młodych mogą być osoby, które złożą wniosek najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym skończyli 35 lat. O dofinansowanie mogą wystąpić zarówno małżeństwa, jak i single. W tym pierwszym przypadku warunek maks. 35 lat dotyczy młodszego małżonka (zatem o wsparcie, przynajmniej teoretycznie, może wystąpić także np. 70-latek ze swoją 35-letnią żoną).

Drugim kluczowym warunkiem jest to, że dofinansowanie będzie udzielane tylko tym osobom, które do dnia nabycia nieruchomości nie były właścicielami bądź współwłaścicielami żadnego lokalu mieszkalnego ani nie przysługiwało im spółdzielcze własnościowe prawo doń.

Co z kredytem?

Pewne warunki musi spełniać także zaciągany kredyt hipoteczny. Musi być to kredyt w złotych (o walutowy zresztą obecnie w Polsce i tak bardzo trudno), na przynajmniej 15 lat, na kwotę odpowiadającą minimum połowie ceny zakupu lokalu mieszkalnego. Jeśli nabywcy lokalu nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej do zaciągnięcia kredytu, do umowy kredytu mogą przystąpić także ich: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie.

Oczywiście kredyt mieszkaniowy z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych będzie można zaciągnąć tylko w tych bankach, które zawrą odpowiednie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli „bankiem Skarbu Państwa”. Bazując jednak na doświadczeniach z Rodziną na Swoim można przypuszczać, że nie będzie problemów ze znalezieniem takich kredytodawców.

Już jutro ukaże się ostatnia część naszego poradnika odnosząca się do warunków jakie musi spełniać nieruchomość kredytowana przy użyciu programu Mieszkanie dla Młodych. Zapraszam zatem do lektury.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam