MdM coraz bliżej - umowy BGK z bankami już w grudniu

2013-11-25 13:47:43

Już w grudniu Bank Gospodarstwa Krajowego zacznie podpisywać umowy z bankami, które będą pośredniczyły w udzielaniu kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Do dnia dzisiejszego chętnych do współpracy jest 16 instytucji.

23 listopada weszła w życie ustawa, która określa zasady działania MdM – programu, który ma na pomóc młodym ludziom sfinansować zakup pierwszego mieszkania. O pierwsze dopłaty będzie można się starać od 1 stycznia 2014 roku. Do tego czasu banki zainteresowane udzielaniem takich zobowiązań muszą podpisać umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Na szczęście wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs zapewnia, że z początkiem grudnia Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gotowy do rozpoczęcia prac związanych z podpisywaniem umów z bankami, które będą udzielały kredytów z dopłatą z budżetu państwa. Dodaje, że do tej pory aż 16 instytucji zgłosiło chęć przystąpienia do programu.

Mieszkanie dla Młodych ma za zadanie pomóc młodym ludziom w zdobyciu środków na zakup własnego mieszkania. Zgodnie z ustawą, rząd dopłaci zarówno rodzinom, jak i singlom 10 proc. wartości mieszkania lub domu. Wsparcie przybiera więc postać wkładu własnego, dzięki któremu będzie można uzyskać lepsze warunki kredytowania. Niestety, są ograniczenia co do wielkości kupowanej nieruchomości. W przypadku mieszkania jego powierzchnia nie może być większa niż 75 m. kw., a w przypadku domu – 100 m. kw. Dla obu nieruchomości dofinansowanie obejmie jedynie 50 m. kw.

Dopłaty mogą być wyższe niż 10 proc, ale warunkiem ich uzyskania jest posiadanie dzieci, bo to od ich ilości zależeć będzie wysokość ostatecznego dofinansowania. Małżeństwa bezdzietne i single mogą liczyć na dofinansowanie 10 proc. wartości mieszkania, natomiast rodziny z jednym dzieckiem dostaną dodatkowe 5 proc. Na 20 proc. dopłatę liczyć mogą osoby, które w ciągu 5 lat powitają w zakupionym mieszkaniu trzeciego lub kolejnego potomka. Dodatkowo rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa nadal dotyczyć będzie tylko 50 m kw. lokalu.

W 2014 r. środki na MdM mają wynieść 600 mln zł, w 2015 r. - 715 mln zł, w 2016 r. - 730 mln zł, w 2017 r. - 746 mln zł, a w 2018 r. - 762 mln zł. Ustawa wprowadza też limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte programem. Są one publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zakupione w ramach programu mieszkanie lub dom nie mogą być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, co oznacza, że przez 5 lat (czas trwania programu) nie wolno go sprzedać ani wynająć. Osoba korzystająca z projektu Mieszkanie dla Młodych nie może stać się również właścicielem lub współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam