Masz konto w banku i chcesz tam kredyt gotówkowy? Nie licz na wiele!

2011-05-19 09:56:31

Klienci, będący posiadaczami rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku, wnioskując o przyznanie kredytu gotówkowego oczekiwaliby preferencji. W końcu powierzają tej instytucji swoje ciężko zarabiane pieniądze, którymi bank obraca i na tym zarabia. Ale na co mogą liczyć w praktyce?

Typowymi działaniami ze strony instytucji kapitałowych są zniżki. Obniżane jest zarówno oprocentowanie kredytu – tu za przykład mogą posłużyć Millenium Bank i BOŚ, jak i prowizja (np. BPS, BZ WBK, Bank Pocztowy).  

Na minimum formalności z kolei można liczyć w PKO BP, w którym klientów posiadających konto prosi się tylko o dowód osobisty oraz oświadczenie o dochodach. Nieco inaczej jest w BOŚ: jeżeli tam dodatkowo na ROR wpływa nasza pensja, to nie ma potrzeby przedkładania bankowi zaświadczenia o dochodach oraz wyciągów z innych rachunków bankowych. Wystarczy karta informacyjna i 2 dokumenty ze zdjęciem.
 
Oba wspomniane banki oferują też „szybszą ścieżkę” po gotówkę, podobnie czyni Millennium Bank, który zapewnia, że jest w stanie przyznać pożyczkę w ciągu 1 dnia. Obecni klienci tej ostatniej instytucji mogą też pożyczyć niemal dwukrotnie większą sumę - nawet do 150 tys. zł, w porównaniu z 80 tys. zł, na jakie mogą liczyć nowi klienci.

Natomiast BOŚ swoim posiadaczom konta osobistego proponuje kredyt do 20 tys. zł tylko na podstawie oświadczenia o dochodach. Rozmaite formy „doceniania” przez bank posiadaczy ROR-u w sytuacji, gdy ci ubiegają się o kredyt, przedstawia poniższa tabela.  

Tabela: Preferencje dla osób ubiegających o kredyt gotówkowy, posiadających ROR w danym banku

 
Niższe koszty kredytu
Obniżka prowizji
Minimum formalności
Szybszy proces przyznania
Wyższa kwota pożyczki
Wydłużenie okresu spłacenia
PKO BP
-
Nawet 0%*
TAK, dla klientów banku wystarczy dowód osobisty i oświadczenie o dochodach
TAK, tylko jedna wizyta w oddziale lub agencji PKO BP
-
-
BZ WBK
-
Nawet o 40% niższa prowizja w przypadku posiadania Konta Wydajesz & Zarabiasz
-
-
-
-
Millennium Bank
od 1% do 6,9%**
-
-
W ciągu 1 dnia
Do 150 000 PLN dla obecnych klientów banku
-
Bank Pocztowy
-
O 1% niższa dla posiadaczy konta Senior
-
-
-
-
BOŚ
o 1%
-
TAK, dla posiadaczy konta na które wpływa ich wynagrodzenie, nie potrzeba wyciągów z kont z innych banków
TAK, jeżeli w oddziale nie ma tłoku to procedura może trwać tylko kilka godzin
-
-
Santander
-
-
-
-
-
dla stałych klientów nawet do 48 miesięcy
BPS
-
O 1 lub 4% niższa prowizja***
-
-
-
-

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

*0% prowizji za udzielenie pożyczki z ubezpieczeniem i spłatą w minimum 48 ratach. RRSO wynosi 31,09% i dotyczy umowy pożyczki gotówkowej w kwocie 8000 zł udzielonej klientom posiadającym ROR w PKO Banku Polskim od co najmniej 6 miesięcy, na który dokonywane były systematyczne wpływy i nie wystąpiły niedopuszczalne salda debetowe w tym okresie, spłacanej w 48 równych ratach kapitałowo odsetkowych. („Max pożyczka mini rata”)

**w zależności od zdolności kredytowej oraz okresu kredytowania („Pilna pożyczka”)

***dla posiadaczy pozostałych rachunków POL-Konto, prowizja wynosi 3% (zamiast 4%), zaś posiadacze rachunku POL-Konto VIP są zwolnieni z kosztów prowizji. („Bezpieczna pożyczka”)

Ciekawy zapis znaleźć można w tabel opłat i prowizji Banku Pocztowego. Traktuje on o opłacie, jaką musi ponieść kredytobiorca lub poręczyciel, jeżeli poprosi urzędnika bankowego o sporządzenie odpisu lub kopii umowy/planu spłaty/aneksu umowy kredytu/pożyczki. Jeżeli nie ma konta u Pocztowców za tę drobną czynność „techniczną” zapłaci aż 100 zł, jeśli zaś ma rachunek, to może liczyć na 60-70 zł rabatu.

Ogólnie rzecz biorąc, trudno wskazać na jakiekolwiek naprawdę duże przywileje, którymi banki obdarowują swoich klientów, pragnących uzyskać kredyt gotówkowy. Na znacznie więcej mogą liczyć członkowie specyficznych grup docelowych, do których kierowane są promocje, takie jak ta, o której można przeczytać tutaj.

Paweł Puchalski

Comperia.pl

 

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam