13.11.2009, 14:13

Marże kredytów hipotecznych ustabilizowały się. Będą spadać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W październiku marże kredytów hipotecznych wzrosły, ale już nieznacznie. Przez ostatnie cztery tygodnie odnotowaliśmy wzrost średnich marż w rodzimej walucie i w kredytach denominowanych do euro. Jednocześnie na stałym poziomie pozostały średnie marże kredytów we frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich.
Założenia do raportu
Comperia śledzi co miesiąc zmiany marż kredytów hipotecznych. Badamy marże dla kredytu na 300 tys. zł z 20 procentowym wkładem własnym. Bierzemy pod uwagę tylko oferty standardowe, które nie wiążą się z kupienie w banku dodatkowego produktu (konta, karty kredytowej, ubezpieczenia).
 
Dobra marża? Tylko w promocji
 
Na rynku bankowym przyszedł czas na wielkie promocje. Choć wydawać się może, że marże kredytów hipotecznych spadają, to należy zwrócić uwagę na dodatkowe wymogi jakie nakłada na swoich klientów bank. Promocyjne kredyty hipoteczne wiążą się niestety z koniecznością kupna dodatkowych produktów (np. karta kredytowa, dodatkowe ubezpieczenie) lub zobowiązaniem się do regularnych wpłat na rachunek banku (np. comiesięcznej pensji).  Comperia, aby nie zakłócić rzeczywistego trendu jaki zachodzi w wykresie średnich marż kredytowych nie uwzględnia w swojej analizie ofert cross-sellingowych.
 
Wykres. Marże kredytów hipotecznych 2007-2009
marże kredytów hipotecznych
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Tabela. Marże kredytów hipotecznych 2007-2009
 
marże kredytów hipotecznych
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
W PLN marże wzrosły, w CHF bez zmian
 
W ostatnim miesiącu, zauważalny był wzrost średnich marż w naszej rodzimej walucie, który wyniósł 0,24 pkt. proc. Obecnie średni poziom marż w PLN ukształtował się na poziomie 3,33 proc. Wykres średnich marż kredytów w złotych polskich cechuje się w ostatnich miesiącach dużą niejednorodnością, w przeciwieństwie do kredytów denominowanych do euro. W przypadku tej waluty ponownie odnotowaliśmy wzrost średnich marż, tym razem prawie o 0,10 pkt. proc.
 
Porównaj najlepsze aktualnie kredyty hipoteczne!
 
Powoli zauważalna staje się stabilizacja w wysokości marż kredytów udzielanych w najpopularniejszych walutach na polskim rynku. Na niezmienionym poziomie od września pozostały średnie poziomy marż kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego i dolara. Jest więc nadzieja, że już niedługo trend się odwróci i przyjdzie czas na spadek marż. Uważam jednak, że na takie posunięcia banków trzeba będzie poczekać do 2010 r.

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.11.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum