Lokaty nocne i inne produkty oszczędnościowe

2010-09-02 14:04:56

Konto nie służy tylko do dokonywania przelewów-staje się centralnym produktem wokół, którego banki chcą zaoferować wiele usług finansowych. Jednymi z nich są produkty oszczędnościowe.

Z reguły podstawowe konto jest niskooprocentowane-najwyżej 0,1% w skali roku. Ale coraz częściej z poziomu rachunku osobistego możemy mieć dogodny dostęp do lokat jednodniowych czy nocnych oraz kont oszczędnościowych. W ten sposób można bardzo elastycznie i korzystnie lokować swoje nadwyżki finansowe, które osiadają na koncie osobistym.

Alior Bank oferuje konto z lokatą nocną-jego oprocentowanie dziś to aż 5% albo tylko 5%. Niestety na tym depozycie może pracować tylko połowa zgromadzonych pieniędzy, więc realne oprocentowanie Twoich oszczędności to 2,5% w skali roku.

Lokaty nocne (tzw. overnighty) nie są powszechnie dostępne, ale takim nocnym depozytem (dodatkowo bez podatku Belki) może stać się lokata codzienna.

Należy jednak pamiętać, że lokaty codzienne są tarczą antypodatkową tylko wtedy, jeśli zainwestujemy na nich nie więcej niż maksymalna kwota określona przez dany bank-z reguły jest to 10-15 tys. zł na jednej lokacie. Instytucje oferujące lokaty codzienne z reguły pozwalają założyć do kilkunastu depozytów przez jednego klienta (choć np. w Noble Banku ta liczba jest nieograniczona).

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam