Lokata to za mało? Może więc lokata strukturyzowana?

2013-09-20 11:28:31

Obecna sytuacja w polskim sektorze bankowym, czyli bardzo niski poziom stóp procentowych, nie stanowi bodźca motywującego klientów do zdeponowania swoich pieniędzy na tradycyjnych lokatach bankowych. Dlatego też w ofertach banków pojawiają się lokaty strukturyzowane.

Popularnie nazywane „strukturami”, produkty tego typu są alternatywą dla zwykłych depozytów bankowych, które nie zapewniają satysfakcjonujących zysków.

Produkty strukturalne dają szansę na nawet kilkunastoprocentowy zwrot z inwestycji. Niestety, duże możliwości idą w parze z dużym ryzykiem – nigdy zysk z zainwestowanego kapitału nie jest gwarantowany. Niekiedy nawet możliwa jest kilkuprocentowa strata (choć z reguły lokaty strukturyzowane zapewniają 100-procentową ochronę kapitału).

Jaki jest mechanizm „struktury”?

Każdy produkt tego typu bazuje na instrumencie finansowym, którym mogą być np. ceny surowców, akcji, kursy walut czy indeksów giełdowych. To, jak dany instrument będzie zachowywał się na rynku podczas trwania inwestycji, będzie miało wpływ na wysokość potencjalnego zysku.

Zależność pomiędzy stopą zwrotu lokaty, a wahaniami rynku, określona zostaje zanim inwestycja się rozpocznie. Bank ustala wtedy wartości graniczne, przedziały wahań czy też inne warunki, których spełnienie będzie oznaczało zysk. W przypadku, gdy instrument bazowy nie zachowa się według założonego scenariusza, inwestor może natomiast liczyć, w zależności od konkretnego produktu: na niewielki gwarantowany zysk, tylko zwrot zainwestowanego kapitału lub nawet niedużą stratę.

Dzieje się tak dlatego, że produkty strukturyzowane są zazwyczaj częściowo inwestowane w opcje – zysk jest więc możliwy jedynie w sytuacji, kiedy uda się zrealizować daną opcję. A to, niestety, zależy od sytuacji na rynku, wprowadza więc do produktu element ryzyka.

Kto oferuje produkty strukturalne?

Oferta wielu banków obejmuje tego typu produkty, ze względu jednak na ich konstrukcję, nie są one dostępne przez cały czas, a jedynie okresowo. Również warunki pojawiających struktur mogą być różne (zupełnie nowe propozycje lub kolejne edycje znanych już konstrukcji).

Liderami w ilości proponowanych produktów strukturyzowanych są Deutsche Bank PBC (aktualnie np. „db Elita Funduszy VII”) i Raiffeisen Polbank (obecnie np. „Rok z Dolarem”) – ich oferta regularnie uzupełniana jest o tego typu propozycje. „Struktury” często pojawiają się również wśród produktów Alior Banku ( teraz np. „Światowe spółki”).

Aktualnie lokaty strukturyzowane oferuje także m.in.: PKO BP (produkt bazujący na koszyku spółek z sektora dóbr luksusowych), ING Bank Śląski („Pewny Procent 14”),  mBank („Siła Energii”) czy BZ WBK („EUR Złoty Plus”)
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam