Lokata bankowa – zastanów się zanim zerwiesz

2009-09-29 09:24:16

Lokata bankowa to produkt depozytowy, który z reguły daje zarobić jedynie cierpliwym. Wcześniejsza wypłata środków z depozytu wiąże się ze stratą zarobionych odsetek. A może jest lepsze miejsce na ulokowanie naszych oszczędności? Klienci mniej stabilni finansowo mogą znaleźć odpowiednio elastyczne produkty depozytowe i nie martwić się o utratę zysków.

Lokaty bankowe to popularny w Polsce sposób mnożenia oszczędności. Chociaż ostatnie miesiące to okres wysokiego oprocentowania depozytów, to jednak produkty tego typu mają swoje wady. Zakładając depozyt terminowy musimy liczyć się z okresem oszczędzania, którego zerwanie może oznaczać utratę całego uzbieranego zysku. Stąd wniosek, że lokata bankowa to produkt dla klientów, którzy już posiadają określoną ilość gotówki, którą chcą odłożyć. Lokata nie sprzyja nie tylko niestabilnym finansowo, ale i regularnie odkładającym pieniądze. Do depozytu raz założonego nie możemy dopłacać w trakcie jego trwania.

Można elastyczniej
Wyjęcie środków z depozytu przed umownym terminem końcowym to z reguły utrata całego zysku. Dla klientów, którzy systematycznie oszczędzają lub nie są na 100 proc. pewni, że odłożona kwota nie będzie im szybko potrzeba powinni poszukać bardziej elastycznych produktów na rynku. Na szczęście produkty oszczędnościowe nie muszą oznaczać całkowitego zamrażania środków na długi okres. Warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym jako alternatywą dla klasycznych lokat bankowych. Określona ilość darmowych przelewów pozwala nam na wyjęcie określonej, potrzebnej nam w danym momencie, kwoty pieniędzy. Jeśli zaś mamy finansową nadwyżkę w domowym budżecie, możemy dołożyć do sumy oszczędności i jednocześnie powiększyć odsetki w trakcie kapitalizacji.

Porównaj konta oszczędnościowe za pomocą narzędzi Comperii!

Unikamy podatku
Tegorocznym hitem wśród bankowych depozytów okazały się lokaty z zastosowanym mechanizmem omijającym podatek od zysków kapitałowych. W tego typu lokatach bank zaznacza maksymalną kwotę wpłaty (z reguły kilkanaście tys. zł) oraz okres deponowania. Mechanizm zapewnia kapitalizację dzienną, zatem odsetki od wpłaconej kwoty naliczane są każdej doby. Określone parametry zapewniają zaokrąglenie podatku od naliczonych odsetek do 0 zł, ponieważ nie przekraczają one limitów ujętych w polskiej ordynacji podatkowej. Codzienne doliczanie odsetek do kapitału daje szanse klientom, którzy chcą wcześniej wypłacić pieniądze z depozytów. Banki stosujące mechanizm dziennej kapitalizacji pozwalają z reguły wypłacać kapitał wraz z zarobionymi odsetkami nawet przed czasem zakończenia depozytu.

A może inwestycja
Coraz więcej banków rozszerza swoją ofertę funduszy inwestycyjnych. Ich coraz lepsze wyniki dają klientom banków powody do zastanowienia się nad dywersyfikacją portfela. Część środków na lokatę, część na fundusz? A może lepsze będzie połączenie rachunku oszczędnościowego z giełdowymi akcjami? Strategii zarządzania pieniędzmi jest wiele, jednak wysokie odsetki, jakie nadal proponują banki na lokatach i kontach oszczędnościowych pozwalają na bezpieczne oszczędzanie, bez ryzyka utraty nawet najmniejszej części uzbieranej kwoty. Decyzja należy ostatecznie do klienta, jednak czy nie lepsze 6 proc. w garści niż 20 proc. prognozy zysku?

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam