Listopadowy ranking kredytów hipotecznych

2012-11-16 15:27:28

Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu osób. I nie chodzi tylko o to, aby stać się właścicielem tej czy innej nieruchomości, ale również o możliwość urządzenia jej według tylko własnych upodobań. Niestety, takie marzenia są bardzo kosztowne i nie każdego stać na ich realizację. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzą banki, które dzięki oferowanym przez siebie kredytom hipotecznym umożliwiają dokonanie takiej operacji. Sprawdźmy gdzie obecnie można liczyć na najlepsze warunki udzielania takich produktów.

Kredyty hipoteczne stanowią wspaniałe źródło finansowania zakupu nieruchomości. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o budowę domu, kupno działki, czy zakup mieszkania. Zobowiązania takie są stosunkowo nisko oprocentowane i są udzielane na wiele lat.

Masz zdolność - idź po kredyt

Należą do jednych z najbezpieczniejszych kredytów na rynku. Bank w zamian za udzielenie pożyczki wymaga od kredytobiorcy ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia, najczęściej jest to wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości oraz cesja praw z polisy ubezpieczeniowej.

Obecnie do zakupu własnej nieruchomości przekonuje sytuacja panująca na rynku mieszkaniowym. Od dłuższego czasu można zauważyć spadek cen mieszkań w największych polskich miastach. Osoby zainteresowane kupnem własnego lokalu i mające zdolność kredytową powinny na poważnie rozważyć taką możliwość.

Tylko gdzie?

W jakim banku osoba szukająca kredytu może znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty? W porównaniu wezmą udział kredyty w PLN na kwotę 300 tys. złotych, z 30-sto letnim okresem spłaty i LTV=80 proc.

Przy przyjętych założeniach najlepszą ofertę aktualnie można znaleźć w Deutsche Banku, Citi Handlowym oraz Credit Agricole. W żadnej z tych trzech instytucji roczna rzeczywista stopa oprocentowania nie przekracza poziomu 6 proc. Warto zwrócić uwagę na to, że banki te nie pobierają prowizji za udzielenie takich zobowiązań. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ parametr ten ma istotny wpływ na kształtowanie się całkowitych kosztów kredytowych.

Obecna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest bardzo podobna do tej, jaka panowała przed miesiącem. Na rynku nie wystąpiły znaczące zmiany w ofercie banków udzielających takich zobowiązań. Korzystniej natomiast przedstawia się oprocentowanie tych produktów. Ostatnie cięcie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowało, że w przypadku kredytów w polskim złotym parametr ten uległ obniżeniu. Co więcej na rynku daje się słyszeć, że jest to dopiero początek dłuższego łagodzenia polityki pieniężnej. Zatem osoby zadłużone w PLN powinny odetchnąć z ulgą. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam