Lekarz przychodzi z banku, czyli jak wybrać bankowe ubezpieczenie medyczne?

2011-03-08 09:40:42

Infolinia medyczna, organizacja leczenia albo – dla najbardziej wymagających – ubezpieczenie medyczne. Banki znalazły nowy sposób na pozyskanie klienta. Kompleksowa opieka medyczna dodawana do konta bankowego, ma stać skuteczną promocją i sposobem zarabiania pieniędzy przez bank. Comperia sprawdza, co, gdzie i za ile można dostać.

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

Najprostszym wariantem dostępu do lekarzy jest ubezpieczenie assistance. Do konta dodają je Alior Bank, Allianz Bank, BPH, BOŚ Bank, BPS, BZ WBK, Pekao SA, PKO BP, Raiffesen Bank. Obejmują one zwykle wizytę lekarską w przypadku nagłego zachorowania, opiekę pomocy domowej po hospitalizacji, czy transport medyczny. W podstawowym pakiecie są one najczęściej bezpłatne (w ramach opłaty za prowadzenie konta). Zwykle mają jednak ograniczenia, np.maksymalnie cztery wizyty lekarskie w ciągu roku.

Znacznie więcej korzyści dają pakiety medyczne. Dostęp do prywatnej opieki medycznej jako pierwszy zaoferował w listopadzie 2010r. Lukas Bank, miesiąc później zrobiły to marki z Grupy BRE Banku: mBank i Multibank. W styczniu tego roku do ataku przystąpiła Nordea, która przebiła konkurencję swoją ofertą, proponując klientom pakiet medyczny już za 6,60 zł miesięcznie.

Pakiet Nordea Zdrowie Start gwarantuje dostęp do lekarza internisty, pediatry lub lekarza rodzinnego (w tym wizyty domowe w ramach limitu) w 1200 placówkach na terenie całego kraju oraz szerokiego spektrum badań po zleceniu lekarza pierwszego kontaktu. Aktualnie obowiązuje promocja, dzięki której przez pierwsze trzy miesiące pakiet jest darmowy. Potrwa do 8 kwietnia. Co ważne, ten pakiet dostępny jest wyłącznie dla posiadaczy konta w Nordea. Nie można więc ubezpieczeniem objąć członków rodziny (żeby to zrobić, musieliby otworzyć konto w tym banku). Taka możliwość istnieje w ramach oferty Plus i Premium.

Trudne porównanie

Oferty ubezpieczeń trudno porównać. Prócz ceny ważny jest zakres usług i jej dostępność (czyli liczba placówek, w której możemy skorzystać z usługi). Bank jest pośrednikiem pomiędzy firmą świadczącą usługi w ramach prywatnej opieki zdrowotnej, a klientem banku. Banki negocjują z firmami ceny abonamentów medycznych, które później oferują swoim klientom, a dzięki efektowi skali klient może otrzymać za pośrednictwem banku ten sam pakiet medyczny o wiele taniej, niż gdyby zdecydował się na jego zakup bezpośrednio w firmie świadczącej prywatną opiekę lekarską.

I tu ważna uwaga. Citibank zawarł umowę bezpośrednio z centrum medycznym (Promedis, Luxmed i Medycyna Rodzinna), a mBank/Multibank, Lukas Bank czy BGŻ z ubezpieczycielem. Gdzie różnica? Przede wszystkim w zakresie usług. Jeśli umowa podpisana jest bezpośrednio z centrum medycznym, zazwyczaj zawiera pakiet takich samych usług, jaki otrzymalibyśmy zawierając ją samodzielnie w tym konkretnym centrum medycznym. Korzyść jest jednak taka, że działa tu efekt skali i jako klienci banku, otrzymujemy najczęściej taką ofertę taniej.

Inaczej jest w przypadku umowy z ubezpieczycielem. Faktycznie, może to być wariant tani (bo jest to ubezpieczenie grupowe), ale jego zakres nie musi być analogiczny do tego, co oferuje firma ubezpieczeniowa. Przykład? Ubezpieczenie Allianz w mBanku. Zawierając je za pośrednictwem banku, w pakiecie maksymalnym mamy np. prowadzenie ciąży. Kobieta korzysta w cenie pakietu za konsultacje lekarza ginekologa, a także za badania USG. Za inne badania kobieta w ciąży musi zapłacić. Nawet w pakiecie maksymalnym nie można sobie zagwarantować wszystkich badań bezpłatnie (również tych zleconych przez specjalistę). Żeby mieć dostęp do takiej usługi, trzeba ją kupić bezpośrednio u ubezpieczyciela. W tym przypadku nie trzeba być klientem banku.

Jak wybrać?

Niestety wybór może być trudny. Należy dokładnie przejrzeć zakres usługi. Zdecydowanie najłatwiej będzie w przypadku konsultacji lekarskiej. Sprawdzamy po prostu, czy dany lekarz jest na liście określonej przez ubezpieczyciela. Jeśli nie ma, za wizytę będziemy musieli zapłacić. W przypadku niektórych badań specjalistycznych, wymogiem jest uzyskanie skierowania. Koniecznie musi ono być wtedy wystawione przez lekarza placówki partnerskiej ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, nawet jeśli takie badanie jest na liście w pakiecie, może się zdarzyć, że będzie trzeba za nie zapłacić.

 

Nazwa

koszt

Zakres

dodatkowo

Bank BGŻ

Pakiet zdrowotny – Zdrowie pod ochroną

60 zł – pakiet indywidualny / 130 zł – rodzinny

opieka podstawowa + 7 specjalistów

podstawowe badania / zniżka 10% na stomatologa i szczepienia

BNP Paribas Fortis

 

 

Abonament medyczny AXA Med –podstawowy

56 zł – pakiet indywidualny / 119 zł rodzinny

opieka podstawowa + chirurgiczna

podstawowe badania / zniżka 10% na stomatologa i szczepienia

Abonament medyczny AXA Med – rozszerzony

119 zł pakiet indywidualny / 290 zł rodzinny

opieka podstawowa + 15 specjalistów

Szeroki wachlarz badań / zabiegi rehabilitacyjne / zniżka 10% na stomatologa i szczepienia

Citi Handlowy

Pakiet Medyczny do Konta Osobistego – Wariant IA

38 zł (za osobę)

opieka podstawowa + 4 specjalistów

podstawowe badania / zniżka 10% na pozostałe usługi

Pakiet Medyczny do Konta Osobistego – Wariant IIA

62 zł (za osobę)

opieka podstawowa + 4 specjalistów

 

podstawowe badania / wybrane zabiegi ambulatoryjne / zniżka 10% na pozostałe usługi

 

Lukas Bank

 

Opieka medyczna Zdrowie – pakiet podstawowy

 

40 zł – pakiet indywidualny / 90 rodzinny

 

opieka podstawowa + 4 specjalistów

 

podstawowe badania / zniżka 10% na stomatologa i szczepienia

 

Opieka medyczna Zdrowie – pakiet rozszerzony

100 zł pakiet indywidualny / 200 zł rodzinny

opieka podstawowa + 18 specjalistów

Szeroki wachlarz badań / zniżka 10 % na stomatologa i szczepienia

MultiBank

Dbaj o zdrowie – wariant komfortowy

 

69 zł – pakiet indywidualny / 159 zł – rodzinny

opieka podstawowa + 13 specjalistów

podstawowe badania / wybrane zabiegi ambulatoryjne / szczepienia przeciw grypie / kontrola stomatologiczna (raz w roku) 10 % zniżki na stomatologa

Dbaj o zdrowie – wariant maksymalny

99 zł – pakiet indywidualny / 239 zł – rodzinny

opieka podstawowa + ponad 25 specjalistów

Szeroki wachlarz badań / wybrane zabiegi ambulatoryjne / podstawowe szczepienia / kontrola stomatologiczna (raz w roku) 10 % zniżki na stomatologa

Nordea

 

Nordea Zdrowie Start

6,60 zł

opieka podstawowa (4 wizyty rocznie)

podstawowe badania 

Nordea Zdrowie Plus

42 zł pakiet indywidualny / 117 zł rodzinny

opieka podstawowa + 7 specjalistów

szeroki wachlarz badań / zabiegi rehabilitacyjne

 

Nordea Zdrowie Premium

77 zł pakiet indywidualny / 215 zł rodzinny

 

opieka podstawowa + 25 specjalistów

 

szeroki wachlarz badań / zabiegi rehabilitacyjne

 


Wybierając takie ubezpieczenie warto zwrócić też uwagę na dostępność placówek medycznych. Im więcej, tym lepiej. Znane są przypadki klientów, którzy mimo wykupienia ubezpieczenia medycznego, na kontakt z lekarzem, czy wykonanie określonych badań (zwykle tych bardziej skomplikowanych) musieli czekać nawet kilka tygodni. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się na razie dość rzadko. Pod tym względem zdecydowanie lepiej od pakietów centrów medycznych, wypadają ubezpieczyciele. O ile ci pierwsi gwarantują dostęp do lekarzy i badań w ramach placówek należących do konkretnej sieci, o tyle ubezpieczyciele dają wybór. Np. AXA Med daje możliwość skorzystania z lekarzy w ponad 1000 placówkach medycznych. Jeśli przyjdzie nam skorzystać z usług centrum medycznego, z którym ubezpieczyciel nie ma umowy, na podstawie faktury za usługę medyczną, mamy szansę dostać zwrot pieniędzy. Jeśli kupimy pakiet w centrum medycznym, a zechcemy z usług skorzystać w placówce innej sieci, nie ma na to szans.

Szymon Ostrowski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam