Leasing czy kredyt samochodowy? co jest lepsze?

2017-08-02 22:22:00

Szukając optymalnego sposobu finansowania samochodu, w grę wchodzą przede wszystkim 2 opcje - leasing oraz kredyt samochodowy. Co w jakiej sytuacji wybrać?

Sprawdź teraz najlepsze oferty leasingu!

Rozważmy sytuację klienta indywidualnego i firmowego. Z tym pierwszym przypadkiem uporamy się dosyć szybko – bo główną zaletą leasingu operacyjnego (zdecydowanie najczęstszego w Polsce) jest tzw. tarcza podatkowa. Co to znaczy? Otóż cała opłata leasingowa, a więc raty leasingowe, oraz wpłaty, firma może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób – mniej oddać Urzędowi Skarbowemu w postaci podatku. Klienci nieprowadzący działalności gospodarczej z takiego udogodnienia nie mogą skorzystać, więc opłacalność tego przedsięwzięcia staje pod znakiem zapytania.

A leasing i kredyt samochodowy w przypadku firmy? Jak zwykle odpowiedź brzmi: „to zależy”. Skonfrontujmy zatem leasing i kredyt samochodowy pod kilkoma aspektami.

Procedura przyznania – punkt dla leasingu. Dostępne są nawet procedury uproszczone, wymagające wręcz jedynie REGON-u, NIP-u i dokumentów potwierdzających stan prawny firmy i zakres jej działalności. W procedurach pełnych wymagane są np. sprawozdania finansowe, zaświadczenia z ZUS i US, dokumenty z banku prowadzącego rachunek bieżący. Pamiętajmy jednak – każdy leasingodawca sam określa zakres potrzebnych mu dokumentów. Jeden nie będzie wymagał któregoś z podanych powyżej, inny zechce dostarczenie jeszcze paru rozmaitych „papierków”. W przypadku leasingu indywidualnego nierzadko potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach i dowód osobisty, tymczasem kredyt samochodowy może sprawić ewentualny kłopot choćby w sferze zdolności kredytowej.

Sprawdź teraz najlepsze oferty leasingu!

Koszt – remis. Znów wszystko zależy od instytucji przyznającej kredyt czy finansującej w przypadku leasingu. Ale wyobraźmy sobie wart 100 tys. zł pojazd. Dla przykładowego kredytu na 5 lat na 80 tys. zł (czyli z wkładem własnym na poziomie 20 proc.), oraz 5-letniego leasingu tegoż pojazdu z czynszem inicjalnym 20 proc., rata jest niemal identyczna. Choć średnio kilkudziesięciu złotych niższa na korzyść kredytu samochodowego, a w kilku promocyjnych przypadkach niższa nawet o ponad 100 zł.

Okres leasingowania/kredytowania – plus dla kredytu. Leasing jest umową najwyżej 5-letnią, kredyt nawet 2 razy dłuższym. Ma to pozytywne znaczenie dla wysokości miesięcznej raty kredytu, choć z drugiej strony ogólny koszt kredytu się zwiększa.

Czytaj dalej >>

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl