Łatwa kasa, czyli ranking kredytów gotówkowych

2012-02-14 10:17:19

Ferie w pełni. Część osób spędza ten czas na zabawie i zimowym wypoczynku, nie zwracając w ogóle uwagi na wysokość ponoszonych kosztów. Niestety, po powrocie do domu przyjdzie im się zmierzyć z rzeczywistością. Co zrobić jeśli okaże się, że z oszczędności niewiele zostało, a zbliża się termin opłacenia rachunków? Comperia.pl przedstawia najnowszy ranking kredytów gotówkowych, które mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem powyższego problemu.

Kredyty gotówkowe należą do jednych z najbardziej czytelnych produktów bankowych. Zasada ich działania jest bardzo prosta - bank pożycza klientowi pewną kwotę pieniędzy, którą ten zobowiązuje się oddać w ściśle określonym czasie wraz z narosłymi odsetkami. Nie ma znaczenia, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki, kredytobiorca ma całkowitą dowolność w ich rozdysponowaniu.

Niewątpliwym atutem kredytów gotówkowych jest ich dostępność. W tej chwili praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie tego typu produkty. Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo małe wymagania, jakie musi spełnić przyszły kredytobiorca. Wystarczy bowiem, że ma on dobrą historię kredytową i udokumentuje swoje dochody. Często zamiast formalnych zaświadczeń, wystarczy na przykład oświadczenie o dochodzie z załączonym wyciągiem z konta, na które wpływa wynagrodzenie osoby zainteresowanej.

Na uwagę zasługuje jeszcze oszczędność czasu, który jest potrzebny na załatwienie wszelkich formalności. W większości instytucji okres, jaki upływa od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu nie przekracza jednego dnia roboczego. Dzięki temu kredyty gotówkowe mogą być wykorzystywane przez osoby pilnie potrzebujące gotówki.

Niestety, kredyty gotówkowe posiadają też wady. Do najważniejszych można zaliczyć to, że nie są one tanie. Banki, w zamian za udostępnienie klientowi środków, pobierają rożne opłaty. Do podstawowych zaliczamy m.in. prowizję za udzielenie kredytu, jego oprocentowanie, czy chociażby ubezpieczenie. W zależności od instytucji i kwoty zobowiązania, koszty te mogą stanowić dość znaczącą sumę.

Zobaczmy zatem, w którym banku osoba zainteresowana kredytem gotówkowym może liczyć na najlepsze warunki. Założenia: kwota 10 tys. złotych, okres kredytowania 24 m-ce.

TOP7 kredytów gotówkowych,
kwota 10 tys. złotych, okres spłaty 24 m-ce
Nazwa banku
Nazwa oferty
RRSO
Prowizja
Rata
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy "Zrealizuj swój plan" - oferta promocyjna
10,36%
0%
460,99 PLN
Getin Bank
Kredyt gotówkowy MAX
11,79%
0%
467,01 PLN
Citi Handlowy
Pożyczka gotówkowa
12,67%
1%
470,69 PLN
ING
Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego
13,24%
0%
473,07 PLN
BNP Paribas
Kredyt gotówkowy
13,66%
3%
474,82 PLN
Bank Pekao SA
Pożyczka Ekspresowa - oferta dla Klientów Internetowych
14,64%
0%
478,90 PLN
Kredyt Bank
Nowy Kredyt Gotówkowy
14,84%
0%
479,75 PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze warunki kredytowe dotyczące zobowiązania na kwotę 10 tys. złotych z 24 miesięcznym terminem spłaty oferuje obecnie bank BNP Paribas, w którym wysokość raty jest równa niespełna 461 zł. Drugi w kolejności jest Getin Bank z ratą 467 zł, a trzeci Citi Handlowy, w którym miesięczne obciążenie oscyluje w granicach 471 zł. Warto wspomnieć, że we wszystkich tych instytucjach roczna rzeczywista stopa oprocentowania nie przekracza 13 proc., podczas gdy w zamykającym stawkę Kredyt Banku zbliża się do poziomu 15 proc. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ wysokość tego parametru wpływa na kształtowanie się całkowitych kosztów kredytowych danego zobowiązania. Im oprocentowanie to jest wyższe, tym wyższe koszty poniesie kredytobiorca.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, ponieważ może to narazić potencjalnego kredytobiorcę na znaczne koszty. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinien on dokładnie poznać wszelkie parametry danego produktu.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam