Który bank ma najlepszą lokatę na 2 lata?

2014-03-13 09:44:00

Do którego banku powinna udać się osoba dysponująca oszczędnościami w wysokości 5 tys. zł, które chciałaby ulokować na 2 lata? Jak wynika z danych porównywarki finansowej Comperia.pl, najatrakcyjniejszą ofertę przygotował Santander Consumer Bank.

332 zł - tyle, już po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych, może zarobić deponent, który zdecyduje się na powierzenie swoich oszczędności w wysokości 5 tys. zł Santander Consumer Bankowi. Takie odsetki gwarantuje 2-letnia Lokata Direct+ Internet na 4,10 proc. w skali roku - najatrakcyjniejszy obecnie depozyt 24-miesięczny na rynku. Jego otwarcie jest proste - wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej banku, a następnie poczekać na telefon od przedstawiciela banku. Podczas rozmowy z nim dopełnione zostaną wszystkie formalności związane z otwarciem lokaty.

Na drugim miejscu rankingu znalazła się FM Lokata PRO od FM Banku. Dzięki oprocentowaniu 4,05 proc. da ona zarobić netto ok. 328 zł. To oferta dostępna dla posiadaczy rachunku osobistego. FM Bank przedziela na podium oferty Santander Consumer Banku. Poza opisaną już Lokatą Direct+ Internet, na podium zestawienia, na trzeciej pozycji, znalazły się bowiem także dwie inne lokaty z ofert tegoż banku - Zysk+ i Direct+. Ich oprocentowanie na poziomie 4 proc. zapewni zyski w kwocie 324 zł. Tyleż samo można zarobić także w Alior Banku na standardowej lokacie 24-miesięcznej.

Kolejne miejsce w rankingu znów przypadło FM Bankowi. Tym razem chodzi o FM Lokatę Spinającą, dostępną dla wszystkich klientów, bez konieczności posiadania rachunku osobistego. Jej oprocentowanie wynosi 3,95 proc. w skali roku.

Kolejne pozycje padły łupem Banku Pocztowego, Eurobanku oraz Meritum Banku. Oprocentowanie 2-letnich lokat proponowanych przez te banki wynosi od 3,72 do 3,81 proc. w skali roku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ofert Eurobanku i Meritum Banku jest ono zmienne.

Najlepsze lokaty na 2 lata na 5 tys. zł
Bank
Lokata 
Oprocen-
towanie
Odsetki netto
Dodatkowe informacje
Santander Consumer Bank
Lokata Direct + Internet
4,10%
332,09 zł
Bez konta osobistego
FM Bank
FM Lokata PRO
4,05%
328,05 zł
Dla posiadaczy konta osobistego
Santander Consumer Bank
Lokata Direct +
4,00%
324,00 zł
Bez konta osobistego 
Santander Consumer Bank
Lokata Zysk +
4,00%
324,00 zł
Bez konta osobistego. Lokata dostępna w oddziałach.
Alior Bank
Lokata Standardowa na 24 miesiące
4,00%
324,00 zł
W Internecie dla posiadaczy konta osobistego, dla wszystkich tylko w oddziałach banku.
FM Bank
FM Lokata Spinająca w PLN
3,95%
319,95 zł
Bez konieczności posiadania konta osobistego
Bank Pocztowy
Lokata Coraz Więcej 24 - miesięczna
3,81%
308,61 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Lokata z oprocentowaniem progresywnym (3,81 proc. to oprocentowanie średnie), odsetki po każdym miesiącu trafiają na konto osobiste.
Eurobank
Lokata - zmienne oprocentowanie
3,75%
303,75 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Podano oprocentowanie dla lokaty założonej przez telefon lub Internet (w placówce niższe o 0,1 p .proc.). Oprocentowanie zmienne, zależne od stóp NBP.
Meritum Bank
Lokata WIBORowa
3,72%
301,32 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku
3,72%
301,32 zł
Lokata dostępna tylko w oddziale banku. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie
3,72%
301,32 zł
Bez konieczności posiadania konta osobistego. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Założenie lokaty długoterminowej wydaje się dobrym pomysłem między innymi wówczas, gdy chce się na jakiś czas „zamrozić” swoje oszczędności. Skorzystanie z tych środków pod wpływem impulsu jest o tyle trudniejsze niż np. wypłata środków z konta osobistego czy oszczędnościowego, że trzeba złożyć dyspozycję zerwania lokaty, a zwykle także liczyć się z utratą wszystkich lub znacznej części naliczonych do tej pory odsetek.

Należy też pamiętać, że w perspektywie kilkunastu miesięcy powinna w Polsce nastąpić podwyżka stóp procentowych. To pociągnie za sobą także wzrost rentowności lokat. Dlatego jeśli wybierać obecnie lokaty ze stałym oprocentowaniem przez cały okres 2 lat, to tylko te najatrakcyjniejsze - jak m.in. Lokata Direct+ Internet od Santander Consumer Banku.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl