Kto ma najbardziej uniwersalne usługi? - ranking banków

2010-08-04 13:55:48

W jednym banku kredyt, w drugim lokata, w jeszcze innym rachunek osobisty. A który bank jest dobry we wszystkim? Gdzie zaciągniesz dobry kredyt i założysz zyskowną lokatę? Jaki bank cieszy się największym uznaniem klientów? Przedstawiamy wyniku rankingu na najbardziej uniwersalny bank na polskim rynku w II kwartale 2010 roku.

Jak powstał nasz ranking?

Co miesiąc kompletujemy dane na temat atrakcyjności oferty kredytowo-depozytowej w bankach. Pod lupę bierzemy kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe oraz lokaty. W ramach poszczególnych grup produktowych oceniamy nie tylko parametry usług (np. wysokość oprocentowania i prowizji kredytowej, długość okresu bezodsetkowego na karcie czy rentowność lokaty), lecz bierzemy pod uwagę również popularność danych ofert wśród naszych klientów. Oznacza to, że aby uzyskać miano najbardziej uniwersalnego banku nie wystarczy posiadać najlepiej oprocentowane depozyty i pożyczki (choć jest to najważniejsze kryterium). Trzeba także zbierać pozytywne opinie od swoich klientów.
Punkty (od 1 do 10) otrzymują banki, które w danym miesiącu znajdą się na liście TOP10 banków oferujących produkty z danej kategorii, np. kredyty hipoteczne z najniższą prowizją lub karty kredytowe z najniższą opłatą za użytkowanie. W sumie w ciągu jednego miesiąca do zdobycia jest nawet 140 punktów, jednak taki wynik jest do osiągnięcia tylko pod warunkiem zajęcia pierwszego miejsca we wszystkich „mini rankingach” w konkretnym okresie.
Szczegóły metodologii rankingu tutaj>>

 

Bankowość internetowa górą!
Po raz kolejny zwycięzcą naszego rankingu został mBank, który nieprzerwanie od początku bieżącego roku deklasuje swoich rywali. Co ciekawe, nasz lider nie wygrał w żadnej z poszczególnych kategorii produktowych, lecz w większości „mini rankingów” zajmował czołowe lokaty. Oznacza to, że szukając konkretnej usługi mBank nie będzie najlepszym czy najtańszym rozwiązaniem, lecz z szerszej perspektywy jego oferta jest bezkonkurencyjna. To pozwala nazwać mBank najbardziej uniwersalnym bankiem na polskim rynku.
Na podium z niemal identyczną liczbą punktów znalazły się jeszcze Polbank EFG i Lukas Bank. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Lukas Bank, który z miesiąca na miesiąc radził sobie coraz lepiej od stycznia awansował aż o 14 pozycji. Większy przeskok zanotowały tylko MultiBank i BZ WBK, zamykające pierwszą dziesiątkę.
 

Ranking banków uniwersalnych – II kwartał 2010

 
Bank
Punktacja
Miejsce w styczniu
Awans/spadek
1.
mBank
198 pkt.
1.
bez zmian
2.
Polbank EFG
155 pkt.
4.
+2
3.
Lukas Bank
154 pkt.
17.
+14
4.
DnB Nord
143 pkt.
3.
-1
5.
Getin Bank
141 pkt.
2.
-3
6.
Alior Bank
117 pkt.
8.
+2
7.
Allianz Bank
111 pkt.
15.
+8
8.
Meritum Bank
110 pkt.
12.
+4
9.
MultiBank
109 pkt.
24.
+15
10.
Bank Zachodni WBK
91 pkt.
25.
+15
BNP Paribas Fortis
10.
bez zmian
 
Do pierwszej piątki załapały się jeszcze DnB Nord (głównie dzięki swoim kredytom hipotecznym) oraz Getin Bank (z dobrą ofertą kredytów gotówkowych i samochodowych). Gdyby jednak do punktów zdobytych przez Getin Bank doliczyć punkty Noble Banku i Open Finance (które sprzedaje produkty tych banków), łącznie Getin Noble Bank uzyskałby aż 170 oczek i uplasowałby się na wysokiej drugiej pozycji. Jednakże banki mimo formalno-prawnego połączenia sprzedają odrębne usługi i zostały w naszym rankingu potraktowane osobno.  Przecież równie dobrze można by dodać do siebie punkty mBank i MultiBanku, które należą do grupy BRE Banku, a wtedy powstały w ten sposób lider wprost „zmiażdżyłby” pozostałych rywali…
 
Na przestrzeni całego kwartału w ramach poszczególnych kategorii produktowych najwyżej zapunktowali:
- kredyty hipoteczne: Bank DnB Nord
- kredyty gotówkowe: Polbank EFG
- kredyty samochodowe: Lukas Bank
- karty kredytowe: mBank
- lokaty: Meritum Bank
 
Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam