Kto kosi na przelewach ekspresowych?

2014-08-06 15:03:00

Konieczność przelania jak najszybciej pieniędzy członkowi rodziny? Regulowanie raty kredytu na ostatnią chwilę? Jest wiele sytuacji, w których przydają się szybkie przelewy. Niestety, często banki pobierają za nie nawet kilkudziesięciozłotowe opłaty.

Standardowo przelewy zewnętrzne (czyli do innych banków) zlecane przez klientów indywidualnych są realizowane wyłącznie w trzech sesjach dziennie, i to tylko w dni powszednie. Dlatego środki trafią do odbiorcy najwcześniej po kilku godzinach, a gdy polecenie przelewu zostaje złożone po godzinie 15-16 - najwcześniej dopiero następnego dnia roboczego przed południem. Albo później, gdyż banki nie mają obowiązku realizowanie przelewu w pierwszej możliwej sesji ELIXIR, czyli system prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, pośredniczący w transferze środków. Tego, kiedy dotrze przelew, można dowiedzieć się m.in. z narzędzia dostępnego

TUTAJ.

Wyjątek stanowią przelewy wewnętrzne, czyli realizowane w ramach jednego banku. W ich przypadku nie trzeba czekać na żadne sesje, transfer jest realizowany niemal natychmiast.

Co jednak zrobić, jeśli koniecznie trzeba zrobić przelew do innego banku i nie można czekać nawet pół dnia? Z pomocą przychodzą przelewy ekspresowe. Niestety, banki nie lubią być pośpieszane i za żwawość trzeba im zapłacić. Czasem naprawdę słono. Ale od początku.

Express ELIXIR

Najtaniej przelewy natychmiastowe są realizowane w systemie Express ELIXIR - ich cena waha się od 0 do 12 zł, w zależności od banku i rodzaju rachunku bankowego klienta. Czyli całkiem niewiele. Przelewy realizowane są zwykle 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

System Express ELIXIR to młodszy (niespełna 3-letni) krewny przelewów ELIXIR. Jego operatorem również jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, zaś środki do rozliczania płatności są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim.

Problem jednak w tym, iż na razie tylko kilka banków należy do systemu, a muszą w nim działać zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy, aby przelew natychmiastowy został zrealizowany.

Banki, w których dostępne są przelewy Express ELIXIR dla klientów indywidualnych
Bank Zachodni WBK
Bank Polskiej Spółdzielczości
Alior Bank (i T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank)
ING Bank Śląski
Bank Millennium
Meritum Bank
źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa

Jeśli nie uda się przelewu wykonać w systemie Express ELIXIR, trzeba polegać na SORBNET. A to już nie jest tak tanie.

SORBNET

Jeśli bank nadawcy lub odbiorcy nie należy do systemu Express ELIXIR, jedyną metodą na szybki przelew jest skorzystanie z SORBNET. To system rozliczeniowy prowadzony przez Narodowy Bank Polski. Początkowo stworzony dla przedsiębiorstw i do transferów w wysokości przynajmniej 1 mln zł, teraz jest dostępny także dla klientów indywidualnych chcących przelać choćby 10 zł. Problem tylko w tym, że opłata za wykonanie takiego transferu będzie kilkukrotnie wyższa - u „rekordzistów” sięga 50 zł. Ponadto, przelew zostanie błyskawicznie zrealizowany wyłącznie w dni robocze, i tylko wówczas, gdy zostanie zlecony do godziny 14:30.

Uwaga - niektóre banki nie udostępniają klientom indywidualnym przelewów ekspresowych, nawet w systemie SORBNET. Problem mają m.in. klienci Banku Pekao. W innych nie można zlecić przelewu przez Internet (np. Citi Handlowy). Warto sprawdzać cenę przelewu przed wyborem kanału, przez który zostanie on dokonany - często przez Internet jest taniej niż w oddziale.

Usługi w Internecie

Jak już wspomniano, przelewy w obrębie jednego banku są realizowane bardzo szybko, gdyż pomija się etap pośrednictwa systemu ELIXIR - wysyłania „paczek” przelewów przez bank nadawcy w sesjach wychodzących i przyjmowania przez bank odbiorcy w sesjach przychodzących. Tę prostą regułę wykorzystują spółki działające w Internecie. Jak to działa?

Takie spółki mają rachunki w wielu bankach w Polsce. Klient deklaruje bank, z którego chce dokonać przelewu, i otrzymuje informacje o numerze rachunku należącego do spółki prowadzonego przez dany bank. Przelewając nań środki, natychmiast trafią one do spółki. Ta, ze swojego innego konta, w tym samym banku w którym rachunek ma odbiorca przelewu, transferuje do niego pieniądze. Dzięki takim dwóm przelewom „wewnątrzbankowym” udaje się zaoszczędzić sporo czasu. Pomysł banalny, a zarazem skuteczny.

Warto uczulić jednak osoby zainteresowane taką formą przelewów, aby przechowywały potwierdzenia przelewu (uda się je wygenerować bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej), jako dowód dokonania transferu, w razie gdyby środki nie trafiły do odbiorcy. Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie banki szybko przelewają środki w weekendy (a i w dni robocze nie zawsze przez 24 godziny), poza tym nie ma stuprocentowej pewności, czy np. z powodu problemów technicznych przelew faktycznie trafi do odbiorcy w ekspresowym tempie. Ale ta ostatnia uwaga tyczy się oczywiście także przelewów przez Express ELIXIR oraz SORBNET.

Niektóre banki wdrażają narzędzia we współpracy z takimi firmami, dzięki czemu klient może wykonać przelew bezpośrednio z systemu bankowości internetowej, a nie z witryny takiego „pośrednika przelewowego”.

Koszt przelewu SORBNET - na 1 tys. zł
Alior Bank
32 zł, 0 zł z Kontem Wyższej Jakości
T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank
35 zł
Bank BGŻ
30 zł (15 zł z Kontem Bardzo Osobistym)
Bank BPH
30 zł (0 zł dla Konta Maksymalnego i Konta Kapitalnego)
Bank Pocztowy
15 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości
15 zł
Bank Zachodni WBK
35 zł
BNP Paribas
25 zł
BOŚ
30 zł
Citi Handlowy
CitiKonto i CitiOne 40 zł, CitiGold 20 zł
Credit Agricole
w Internecie 20 zł, Konto
PROSTOoszczędzające PREMIUM 10 zł
Deutsche Bank
40 zł
BIZ Bank
20 zł
Getin Bank
50 zł
Idea Bank
29 zł
ING Bank Śląski
35 zł
Plus Bank
Konto Start 20 zł, pozostałe 10 zł
mBank
35 zł
Meritum Bank
40 zł
Bank Nordea
35 zł
40 zł
Raiffeisen Polbank
29 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Koszt szybkiego przelewu (nie SORBNET) - na 1 tys. zł*
Alior Bank
1 zł, 0 zł z Kontem Wyższej Jakości
T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank
0 zł (pierwszych 10 w miesiącu, potem 5 zł)
Bank BPH
5 zł
Bank Millennium
5 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości
10 zł
Bank Zachodni WBK
3 zł (Konto VIP bez opłat)
Deutsche Bank
dbNET 20 zł, dbKoneser 0 zł, pozostałe 15 zł
Eurobank
Konto Prestige 1 zł, Konto Classic 5 zł, Konto Online 3 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem VIP 6 zł, pozostałe 10 zł
mBank
5 zł
Meritum Bank
5 zł
*wybrano najtańszą opcję, np. kiedy bank udostępnia zarówno przelewy przez Express ELIXIR, jak i przez pośrednika

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam