Kredyty w euro po raz pierwszy najtańsze na rynku! Sprawdź Kredytometr Comperii

2010-03-22 16:17:28

Comperia, co tydzień śledzi losy kredytów hipotecznych. Pokazujemy zmiany wysokości miesięcznych rat, oprocentowania i rynkowych stóp procentowych. Na podstawie naszego Kredytometru każdy kredytobiorca ma szansę ocenić, jakie zobowiązanie jest dla niego najkorzystniejsze. Sprawdź, jak zmieniały się raty kredytów hipotecznych w przeciągu ostatnich trzech lat!

W ciągu ostatniego tygodnia, mieliśmy do czynienia ze znacznymi wahaniami na rynku walutowym. Złoty, umacniający się od początku miesiąca, utrzymał wysokie notowania w stosunku do euro i franka szwajcarskiego. Zdecydowanie podrożał jednak dolar. W rezultacie, po raz pierwszy od trzech lat, najtańszą opcją na rynku kredytów hipotecznych są zobowiązania denominowane do euro.
 
Dolar znacznie droższy
W perspektywie ubiegłego tygodnia, nasza rodzima waluta straciła w stosunku do dolara amerykańskiego aż 8 groszy. W rezultacie, miesięczna rata modelowego kredytu hipotecznego w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego we wrześniu 2007 roku na okres 30 lat, wzrosła aż o 24 zł i wynosi obecnie prawie 820 złotych.
 
Euro – po raz pierwszy najtańsze
Kredyty hipoteczne denominowane do euro, po raz pierwszy od trzech lat są najtańszą opcją na rynku. Jest to skutek znacznego umocnienia się dolara oraz niskich notowań euro. W rezultacie, miesięczne raty kredytobiorców zadłużonych w tej walucie, spadły poniżej psychologicznej bariery 800 złotych i są o prawie 20 zł tańsze niż te denominowane do dolarów amerykańskich.
 
Franki stabilne
W przeciągu ostatniego tygodnia o prawie 10 złotych zwiększyły się miesięczne obciążenia osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Niemniej jednak, w perspektywie 12 miesięcy, kredytobiorcy posiadający zobowiązania w tej walucie, powinni znacząco odczuć obniżkę rat. Jeszcze w marcu 2009 roku rata modelowego kredytu hipotecznego w CHF wynosiła ponad 100 złotych więcej niż obecnie.
 
Złotówki tańsze, ale stale najdroższe
Już tradycyjnie, najdroższymi kredytami na rynku zobowiązań hipotecznych są te spłacane w rodzimej walucie. Znacznie wyższe stopy procentowe w Polsce niż za granicą, przekładają się na różnice w racie na poziomie 200 – 250 złotych miesięcznie. Niemniej jednak, banki w dalszym ciągu są znacznie bardziej skłonne do udzielania kredytów w rodzimej walucie niż denominowanych do euro czy dolara amerykańskiego. Rata modelowego kredytu w złotych wynosi obecnie prawie 1 100 zł.
 

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

zmiany wysokości miesięcznych rat

 Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

A Twoim zdaniem, które kredyty hipoteczne jest najlepszy? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kredytach hipotecznych! 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam