Kredyty w bankach spółdzielczych-alternatywa dla tradycyjnych kredytów hipotecznych?

2009-12-07 09:07:21

Szukając najlepszej oferty kredytów hipotecznych najczęściej ograniczamy się jedynie do banków tradycyjnych. Czy jednak w takiej sytuacji niejako z założenia wykluczamy innych, nie mniej atrakcyjnych ofert? Gdzie szukać alternatywy dla kredytów hipotecznych w tradycyjnych bankach? Comperia sprawdza na co możesz liczyć w bankach spółdzielczych!

Obecnie w Polsce działają trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa i Mazowiecki Bank Regionalny. Pomimo tego, że ich oferty nie są tak powszechnie znane jak w przypadku banków tradycyjnych, nie można z góry założyć, że są one mniej korzystne dla klienta. Comperia.pl sprawdza na jakie warunku kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach spółdzielczychmoże liczyć przeciętny kredytobiorca.
 
Czym różni się bank spółdzielczy od tradycyjnego banku komercyjnego?
 
Polskie prawo bankowe przewiduje różne formy prawne, pod którymi może istnieć instytucja banku komercyjnego. Największe banki w Polsce wybierają formę spółki akcyjnej, gdyż gwarantuje ona najlepszą możliwość pozyskania kapitału niezbędnego do prowadzenia akcji kredytowej. Nie mniej jednak, niektóre banki decydują się na formę banku spółdzielczego. Wprawdzie obsługują one mniejszą grupę klientów, jednak ich relacje z klientami pozwalają na bardziej racjonalne podejście do oceny zdolności kredytowej, w szczególności obecnie, gdy większość dużych banków znacznie zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.
 
Banki spółdzielcze - oferta
 
Comperia.pl przeprowadziła analizę ofert 4 banków spółdzielczych. Pod uwagę wzięto oprocentowanie, prowizję oraz minimalny poziom wymaganego wkładu własnego. Ratę kredytu hipotecznego wyliczono dla zobowiązania w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat przy 100 tys. zł wkładu własnego.
 
Oprocentowanie
Minimalny udział własny
Prowizja
Rata
Bank Polskiej Spółdzielczości
6,18%
20,00%
2,5 proc.
1 196,53 zł
Mazowiecki Bank Regionalny
8,38%
20,00%
1,5 proc.
1 467,00 zł
Spółdzielcza Grupa Bankowa
10,00%
15,00%
1,2 proc.
1 755,00 zł
Wielkopolski Bank Spółdzielczy
7,38%
20,00%
2-5 proc.
2 060,00 zł
 Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Jak widać, oferta poszczególnych banków jest wysoce zróżnicowana, co odzwierciedlają wysokości poszczególnych rat kredytowych. Oprócz zaprezentowanych powyżej ofert trzech banków udzielających kredytów na okres 30 lat warto wyróżnić także ofertę Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego, którego maksymalny okres kredytowania wynosi 20 lat. Dla pozostałych niezmienionych parametrów modelowego kredytu hipotecznego jego rata wynosi 2 060 zł, przy oprocentowaniu na poziomie 7, 38 proc.
 
Banki spółdzielcze - oferta na tle konkurencji
 
Oferta banków spółdzielczych nie jest droższa niż w przypadku tradycyjnych banków komercyjnych. Najlepsza z nich - propozycja Banku Polskiej Spółdzielczości znalazłaby się już w pierwszej piątce zestawienia Comperii.pl. Niewiele dalej uplasowałyby się także Wielkopolski Bank Spółdzielczy oraz Mazowiecki Bank Regionalny - w okolicach 10 - 12 miejsca.
 

Podsumowując, przy wyborze kredytu hipotecznego nie należy ograniczać się jedynie do powszechnie znanych i dostępnych tradycyjnych banków komercyjnych. Zapoznanie się z ofertą kredytową banków spółdzielczych zdecydowanie poszerzy naszą możliwość wyboru.

 

Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam