Kredyty samochodowe - trendy: WIBOR spada, autokredyt tanieje

2009-04-15 00:00:00

Tańsze są kredyty udzielane na nowe i używane pojazdy. Średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów na zakup używanych samochodów spadło z prawie 18 proc. rok temu do 15,33 proc. dzisiaj.

Niższe oprocentowanie oznacza niższe miesięczne raty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy rata kredytu na zakup nowego samochodu spadła o 43 zł miesięcznie, a używanego o 20 zł miesięcznie. W skali roku daje to odpowiednio aż ponad 550 zł i 250 zł oszczędności (nowy samochód: kwota kredytu 50 tys. zł, używany: 30 tys. zł). Spada również średnia prowizja za udzielenie autokredytu - z 4 do około 2 proc. Na każdych pożyczonych 10 tys. zł oszczędzamy 200 zł.

Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów, podwyższając marże i opłaty za usług bankowe. Dlaczego więc obserwujemy tańsze kredyty samochodowe? Od kilku miesięcy systematycznie maleje stopa rynkowa WIBOR, która jest głównym źródłem spadku kosztów kredytu. Na rynku kredytów samochodowych ważną rolę odgrywają oferty tzw. banków samochodowych, których zadaniem jest wspieranie sprzedaży samochodów danej marki. A to dla klientów oznacza atrakcyjne pakiety kredytowe.

Średnia rzeczywista stopa oprocentowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia prowizja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia rata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karol Wilczko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl