Kredyty hipoteczne droższe niż miesiąc temu. Złoty coraz słabszy.

2009-10-12 09:58:50

Comperia regularnie śledzi losy kredytów hipotecznych. W ciągu ostatnich czterech tygodni wprawdzie nie można zaobserwować radykalnych zmian ich parametrów. Trendy wzrostowe związane z osłabiającym się złotym jednak coraz bardziej widoczne. Kredyty hipoteczne są droższe niż miesiąc temu.

Na przestrzeni ubiegłego miesiąca można zaobserwować znaczny wzrost rat kredytów hipotecznych denominowanych do walut obcych. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz wyższymi notowaniami tych walut. Od początku września kurs euro wzrósł o ponad 20 groszy i wynosi obecnie 4,38 zł. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku kredytobiorców posiadających zobowiązania we frankach czy dolarach. Obie z tych walut także wzrosły, jednak nie aż tak bardzo, odpowiednio o 7 i 6 groszy. 

 
Kredyty złotowe najdroższe
Pomimo tak niekorzystnych zmian wysokości rat kredytów w walutach obcych – miesięczna obsługa zadłużenia np. w euro wzrosła w porównaniu z wrześniem tego roku aż o 40 zł – są one w dalszym ciągu znacznie tańsze niż kredyty zaciągnięte w rodzimej walucie. Pomiędzy 800 a 900 zł – tyle przyjdzie nam zapłacić za ratę modelowego kredyt w wysokości 200 tys. zł zaciągniętego na okres 30 lat, bez względu na walutę, do której jest denominowany. Odpowiednia kwota w przypadku kredytów złotówkowych to natomiast ok. 1 100 zł.
 
Nie mniej jednak, patrząc na ostatnie wydarzenia na rynku z dłuższej perspektywy, wszyscy kredytobiorcy powinni być zadowoleni. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku, bez względu na walutę kredytu, miesięcznie zapłacimy, co najmniej, 160 zł mniej. Wynika to ze znacznych obniżek rynkowych stóp procentowych, które uczyniły kredyty znacznie tańszymi. W przypadku euro zmiana ta to ponad 4,5 pkt. proc.
 
Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam