Kredyty gotówkowe - trendy: Średnio ponad 22 proc. za pożyczkę

2009-06-19 00:00:00

Co miesiąc Comperia analizuje wysokość oprocentowania rzeczywistego, rat i prowizji dla modelowych kredytów gotówkowych o wartości 1 tys. zł (okres spłaty 12 miesięcy), 5 tys. zł (3-letni okres spłaty) i 10 tys. zł (5-letni okres spłaty). Przedstawione wartości są średnimi z 10 najtańszych ofert. Ile kosztują pożyczki w czerwcu?

W czerwcu 10 najtańszych pożyczek gotówkowych o wartości 1 tys. zł, udzielonych na 12-miesięcy, kosztowało średnio 22,39 proc. Podana wartość to rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), a więc uwzględniająca koszt odsetkowy, prowizję i ewentualne ubezpieczenia kredytu. Całkowity koszt poszczególnych pożyczek zaczyna się od 12,57 proc. do około 35 proc. w skali roku.

 Średnia rzeczywista stopa procentowa nie zmienia się istotnie od roku, czyli od momentu, kiedy Comperia monitoruje koszty kredytów gotówkowych. Przed rokiem średnia RRSO wynosiła 19,52 proc. i w kolejnych miesiącach wykazywała powolny trend wzrostowy. To ciekawe w kontekście spadających od listopada 2008 roku stóp procentowych w Polsce. Jest to jednak dowód na to, że kredyty gotówkowe nie będą istotnie tańsze. Jest to produkt wysoko marżowy, a więc istotne źródło przychodów banków.

Kredyty o większej wartości są średnio tylko trochę tańsze. Rzeczywiste oprocentowanie pożyczki o wartości 5 tys. zł udzielonej na 3 lata wynosiło w czerwcu 19,12 proc. wobec 18,64 proc. w kwietniu i maju. Kredyt o wartości 10 tys. zł, z 5-letnim okresem spłaty, kosztuje średnio 19,9 proc., czyli od stycznia zdrożał średnio o około 3 pkt. proc.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam