Kredyty gotówkowe - trendy: Raty malały, teraz rosną

2009-04-01 00:00:00

Od prawie roku Comperia zbiera dane na temat trzech modelowych kredytów gotówkowych. Analizujemy jak zmieniały się prowizja, oprocentowanie oraz raty kredytowe. Pod lupę bierzemy kredyty o wartości 1 tys., 5 tys. i 10 tys. zł. Na przestrzeni ostatnich miesięcy raty kredytów gotówkowych malały, ale teraz rosną.

Wzrost rat dotyczy zwłaszcza kredytów o większej wartości. Na początku analizowanego okresu, a więc w maju 2008 roku, średnia rata dla 10 najlepszych ofert (według Comperii) kredytów gotówkowych o wartości 10 tys. zł wynosiła 250 zł. W styczniu 2009 roku, po dwóch obniżkach stóp procentowych, średnia rata spadła do poziomu 242 zł, jednak pod koniec marca wzrosła do poziomu 246 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobną sytuację zaobserwowaliśmy w przypadku kredytów o wartości 5 tys. zł. Wynika to bezpośrednio ze wzrostu oprocentowania kredytów o tej wartości. Średnie oprocentowanie w ciągu ostatnich miesięcy najpierw spadało, by w marcu zacząć wzrastać. W marcu średnia rzeczywista stopa oprocentowania kredytu o wartości 10 tys. zł wyniosła 17,74 proc. wobec 16,98 proc. w styczniu 2009 roku. Nie spodziewamy się, żeby ten trend miał się odwrócić.


Inaczej wygląda sytuacja kredytów gotówkowych o niskich kwotach. Dla modelowego kredytu o wartości 1 tys. zł (okres kredytowania 12 miesięcy) oprocentowanie rzeczywiste spadło z poziomu 21,55 do 20,79 proc. Wynika to bezpośrednio z faktu, że banki muszą dostosowywać poziom oprocentowania kredytów do wymogu tzw. ustawy antylichwiarskiej, zgodnie z którą maksymalne oprocentowanie kredytu nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP a więc dzisiaj 21 proc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez większość badanego okresu obserwowaliśmy wzrost prowizji za udzielenie kredytu. Jednak ostatni miesiąc przyniósł spadek średniej wartości (dla 10 najtańszych kredytów gotówkowych). Wynika to z walki o klienta, a więc czasowych promocji kredytów gotówkowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Karol Wilczko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl