Kredyty gotówkowe -trendy. Duże zmiany w ofertach banków

2010-05-20 10:28:44

Comperia regularnie śledzi zmiany na rynku kredytów gotówkowych. Co miesiąc porównujemy średnie wysokości oprocentowania i prowizji najpopularniejszych kredytów gotówkowych. Chcesz dowiedzieć się, jak zmieniło się oprocentowanie pożyczek gotówkowych? Sprawdź trendy z Comperią!

W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia ze znacznymi przetasowaniami wśród najlepszych ofert na rynku kredytów gotówkowych. Swoje produkty najbardziej uatrakcyjnił Lukas Bank. Na bardzo korzystną ofertę liczyć można także w Getin Banku i Polbanku. Poniżej prezentujemy średnie oprocentowanie pożyczek gotówkowych, przeciętne prowizje oraz raty dla zobowiązań zaciąganych na okres jednego, trzech i pięciu lat.
 
Oprocentowanie pożyczek gotówkowych
Rzeczywiste oprocentowanie pożyczek gotówkowych wyliczane jest zgodnie z zasadami ustawy o kredycie konsumenckim. Parametr ten obejmuje wszystkie koszty związane z zaciągnięciem i spłatą zobowiązania. Jest zatem najbardziej obiektywnym kryterium porównywania atrakcyjności poszczególnych produktów na rynku.
 
Wśród kredytów w wysokości 1 tys. zł, zaciąganych na okres 12 miesięcy odnotowaliśmy niewielki spadek rzeczywistego oprocentowania – o 0,2 pkt. proc. Obecnie RRSO dla 10 najatrakcyjniejszych produktów w danym segmencie wynosi przeciętnie 21,50 proc. w skali roku.
 
Jeżeli chodzi natomiast o oprocentowanie pożyczek gotówkowych na wyższe kwoty, to także zauważalne były nieznaczne zmiany. Przeciętne RRSO dla kredytów w wysokości 5 tys. zł, spłacanych przez okres 5 lat wynosi obecnie ok. 17,57 proc.. Adekwatny parametr dla zobowiązań w wysokości 10 tys. zł – w pięcioletnim okresie spłaty – oscyluje natomiast w okolicach 17,45 proc. w skali roku.
kredyty gotówkowe banki
 
Kredyty gotówkowe - prowizja
W ślad za spadkiem oprocentowania pożyczek gotówkowych zmalały także średnie wysokości prowizji za udzielenie kredytu wśród wszystkich rozpatrywanych typów kredytów Niemniej jednak, spadki z ubiegłego miesiąca także zaliczyć należy do niewielkich. Najbardziej znaczącą zmianę zanotowano dla najwyższej kwoty pożyczki - 10 tys. zł – 0,2 pkt. proc.. Dla pozostałych sum – 1 tys. zł i 5 tys. zł średnia prowizja spadła o 0,15 pkt. proc. Co ważne w żadnym z segmentów rynku dany parametr nie przekracza 3 proc.
kredyty gotówkowe banki
 
Kredyty gotówkowe – rata
W związku z kosmetycznymi zmianami podstawowych parametrów decydujących o kosztach zaciągnięcia i spłaty pożyczki gotówkowej nieznacznie spadła także przeciętna rata. W przypadku kredytów na 1 tys. zł, zaciąganych na okres 1 roku miesięcznie za spłatę przyjdzie nam zapłacić ok. 92,50 złotych. Odpowiednie kwoty dla kredytów w wysokości 5 tys. zł i 10 tys. zł wynoszą natomiast 176,50 złotych oraz 244,20 złotych.
Tak niewielkie zmiany są jednak kontynuacją trendu zapoczątkowanego w styczniu tego roku. Po zdecydowanych podwyżkach z ostatnich miesięcy 2009 roku miesięczne raty danych produktów zbliżają się do poziomu z września ubiegłego roku.
kredyty gotówkowe banki
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam