Kredyty gotówkowe tanieją od roku… Kwartalne trendy Comperii

2010-08-04 10:53:43

Od dziś nasze comiesięczne analizy trendów w kredytach gotówkowych zostają zastąpione raportami kwartalnymi. Nasz zespół analityków będzie zbierał dane co miesiąc, ale raport na temat zmian w kosztach kredytów będziemy publikować raz na kwartał. Dziś podsumowujemy II kwartał 2010 roku. Czy kredytu gotówkowe zdrożały, czy potaniały? Sprawdź nasz raport!

Taniej niż przed rokiem, taniej niż na przełomie roku

Jak pokazuje nasza analiza, kredyty gotówkowe tanieją systematycznie od ponad roku. W II kwartale 2009 roku średnie rzeczywiste oprocentowanie (RRSO) kredytu gotówkowego na 5 tys. zł wynosiło 18,80%. Jeszcze na przełomie roku kredyt na dowolny cel w takiej kwocie kosztował średnio 18,49%. Dziś już tylko 17,73%. Spadek realnego oprocentowanie dotyczył wszystkich analizowanych typów kredytów gotówkowych. Odnotowaliśmy wyraźny spadek średnich RRSO zarówno dla kredytów na niskie kwoty (1 tys. zł), jak na wysokie kwoty (10 tys. zł).
 
Kredyty tańsze, ale mnie dostępne

Kredyty gotówkowe są tańsze, co widać nie tylko po ich oprocentowaniu, ale również po spadającej prowizji za przyznanie. Trzeba jednak przyznać, że spadek oprocentowania to wynik bardzo niskich stóp procentowych, które obowiązują na naszym rynku. Z drugiej strony banki od kilku miesięcy konsekwentnie zacieśniają politykę kredytową dotyczącą pożyczek gotówkowych. Są one mniej dostępne, szczególnie dla osób, których zadłużenie w stosunku dochodów netto jest wysokie lub, które miały problemy z terminową obsługą rat w przeszłości. Jednak klienci perspektywiczni z punktu widzenia banku mogą liczyć na ciekawe oferty, szczególnie ze strony instytucji, w których posiadają konto osobiste. Dla osoby, który aktywnie korzysta z rachunku bankowego, dobrze obsługuje kredyt hipoteczny i kartę kredytową bank jest w stanie przygotować bardzo atrakcyjną ofertę kredytu gotówkowego lub debetu w koncie.

Kwartalne zmiany średniej wysokości rat kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe tanieją

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Kwartalne zmiany średniej wysokości RRSO kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe tanieją

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam