Kredyty gotówkowe drożeją. Banki przykręcają kurek?

2009-10-23 15:14:42

W październiku banki nieznacznie zaostrzyły warunki, na jakich oferują kredyty gotówkowe. Pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych obecnie jest zatem droższe, głównie za sprawą rosnących prowizji za udzielenie kredytu. Do tego coraz więcej sygnałów, że banki ograniczają dostępność kredytów gotówkowych… Sprawdź z Comperią co prezentują ostatnie trendy wśród ofert kredytów gotówkowych.

Metodologia
 
Od kilkunastu miesięcy śledzimy zmiany zachodzące na rynku kredytów gotówkowych. Pod lupę bierzemy trzy kategorie kredytów, różniące się między sobą dwoma parametrami: wysokością kwoty kredytu oraz okresem kredytowania (1 tys. zł na 12 miesięcy, 5 tys. zł na 36 miesięcy, 10 tys. zł na 60 miesięcy). W każdej kategorii analizujemy 10 najlepszych ofert bieżących, wyliczając na ich podstawie średnie wartości raty, oprocentowania rzeczywistego i prowizji.
 
Znajdź najtańsze kredyty gotówkowe z naszą porównywarką!
 
Raty w górę
 
W porównaniu do poprzedniego miesiąca w październiku wzrosło średnie oprocentowanie rzeczywiste (uwzględniające wszystkie koszty okołokredytowe) kredytów na 5 i 10 tys. zł. W ślad za nim podniosła się wartość rat, odpowiednio o 1,75 zł i 2,55 zł. Osoby spłacające kredyt w wysokości 5 tys. zł muszą wyłożyć ze swojej kieszeni średnio blisko 180,50 zł, zaś zadłużeni na 10 tys. zł – 247,50 zł. Jedynie średnia rata kredytu na 1 tys. zł zanotowała minimalny spadek o 33 grosze i wynosi aktualnie 91,11 zł.
 

Zmiany wysokości raty kredytu gotówkowego

rata kredytu

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

 

Zmiany wysokości oprocentowania kredytu gotówkowego

 

 

oprocentowanie kredytu


 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Wszystkiemu winna prowizja
 
Głównym powodem drożejących kredytów były rosnące prowizje. Dla wszystkich analizowanych kategorii kredytów zwiększyły się one o około 0,5 pkt. proc. i utrzymują się aktualnie w na poziomie 3 – 3,5 proc. Najwyraźniej banki próbują w ten sposób zrekompensować niższe oprocentowanie kredytów, którym to znowu mogą kusić klientów do zadłużania się.
 
Zmiana prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego
 
prowizja kredytowa
 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Kredyty gotówkowe mniej dostępne?
 
Warto na koniec wspomnieć o tym, że coraz więcej banków zmienia politykę kredytową również w stosunku do kredytów gotówkowych. I sygnałów płynących o klientów, pośredników finansowych wyłania się obraz coraz mniej dostępnych kredytów gotówkowych. Do tej pory kryzys finansowy wydawało się, że „najłagodniej” obszedł się z kredytami  gotówkowymi. Być może teraz banki zobaczyły, że spłacalność tych kredytów może być coraz gorsza. Zobaczymy co będzie w gorącym okresie Świąt Bożego Narodzenia. Czy banki tak jak przed wakacjami nie będą reklamować tradycyjnie świątecznych kredytów gotówkowych? Będziemy przyglądać się tej sytuacji i informować.
 
Miałeś problem z uzyskaniem kredytu w banku? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam