Kredyty dla firm gwarantem ich istnienia

2012-04-12 10:15:46

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się, świecie biznesu firmy chcące przetrwać w gospodarkach wolnorynkowych o dużym stopniu konkurencyjności potrzebują kapitału. Nieliczni szczęśliwcy wchodzą na rynek z własnym majątkiem, pozostałym banki oferują specjalne kredyty dla firm.

Kredyty inwestycyjne

Obecnie kredyty dla firm istnieją w różnych postaciach. Do podstawowych możemy zaliczyć kredyty inwestycyjne. Są to specjalne pożyczki dla firm, które ułatwiają im dalszy rozwój. Dzięki środkom uzyskanym tą drogą, przedsiębiorstwo może się swobodnie modernizować i rozbudowywać.

Aby móc ubiegać się o tego typu kredyty dla firm należy przedstawić w banku cały plan obecnej i zamierzonej działalności: dokumenty rejestracji i finansowe przedsiębiorstwa, akty własności podstaw zabezpieczenia kredytu oraz biznesplan związany z przyszłą inwestycją. Bank musi mieć pewność, że udzielane przez niego kredyty dla firm zostaną w przyszłości spłacone.

W oferowanych przez polskie banki kredytach inwestycyjnych marże wynoszą od 1do 4 proc., prowizje od 0 do 2 proc. Maksymalny okres kredytowania może wynieść nawet 15 lat (np. bank Millennium i DnB Nord)

Kredyty na działalność bieżącą

Kredyt na działalność bieżącą to rodzaj pożyczki dający dostęp do pewnego źródła finansowania firmy, co może radykalnie poprawić jej kondycję ekonomiczną i zwiększyć majątek trwały. Z reguły udzielane są na rok, z możliwością przedłużenia umowy na kolejne lata.

W oferowanych przez polskie banki kredytach na działalność bieżącą marże wynoszą od 1 do 17 proc., prowizja od 0 do 5 proc. Wysokość pożyczki uzależniona jest od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Kredyty hipoteczne dla firm

Kolejnym sposobem na pozyskanie środków na prowadzenie działalności jest kredyt hipoteczny dla firm. Jest to pożyczka zabezpieczona hipoteką ustanowioną na nieruchomości. Warto pamiętać, że nieruchomość nie musi być własnością przedsiębiorcy, może należeć do osób trzecich.

Banki oferują kredyty hipoteczne z marżą od 1 do 4,3 proc. oraz prowizją od 0 do 4 proc. Maksymalna suma kredytu uzależniona jest od wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem pożyczki.

Kredyty samochodowe

Do kredytów dla firm zaliczamy również popularne kredyty samochodowe. Pieniądze pozyskane w ten sposób pozwalają na zakup nowego lub używanego pojazdu na potrzeby działalności gospodarczej, bądź spłatę leasingu.

Marże w przypadku kredytów samochodowych dla firm zawierają się w przedziale od 0 do 6,8 proc., natomiast prowizje wynoszą od 0 do 5 proc.

Kredyty dla firm są często jedyną szansą na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, ale trzeba pamiętać, że wiążą się z kosztami. Przed wyborem zobowiązania, które często zaciągamy na kilka lat, warto zestawić ze sobą oferty wielu banków, na przykład w internetowej porównywarce.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam