Kredyt oddłużeniowy

2013-08-13 12:03:22

Kredyt oddłużeniowy jest to produkt finansowy, stworzony dla osób zalegających ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Nazywany często „kredytem z komornikiem”, gdyż osoba tego ostatniego jest zazwyczaj powodem do sięgnięcia po ten rodzaj pożyczki. Udzielają go prywatne instytucje zajmujących się kredytami, bowiem banki nie chcą podejmować tak dużego ryzyka.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny?

Znaczna większość dłużników, zalegających ze spłatą rat kredytowych wcześniej zaciągniętych, udając się do banku po kolejny na zrefinansowanie, usłyszy tam odmowę. Dlaczego tak się dzieje, skoro tyle słyszy się o kredytach konsolidacyjnych proponowanych przez banki?

Odpowiedź jest prosta - ponieważ kredyt konsolidacyjny to nie to samo co kredyt oddłużeniowy. Ten pierwszy ma na celu połączenie wielu zobowiązań w jeden kredyt. Ubiegający się o niego klient zazwyczaj chce spłacić kilka swoich zobowiązań, na przykład kredyt hipoteczny i kredyt na samochód, płacąc jedną ratę kredytową.

Zaś kredyt oddłużeniowy to pożyczka dla osób, na których majątek czyha już komornik. Dla banku taki klient nie jest wiarygodny, gdyż zazwyczaj widnieje on w Biurze Informacji Kredytowej. Bank wychodzi z założenia: jeśli statystyczny Kowalski miał do tej pory problemy ze spłatą rat, to jaką mamy gwarancję, że i teraz tak nie będzie?

Gdzie, jak nie w banku otrzymamy kredyt oddłużeniowy?

Oferty kredytów oddłużeniowych znajdziemy zapewne w internecie, bowiem wiele firm z sektora pozabankowego zajmuje się ich udzielaniem. Większość z nich proponuje pożyczki oddłużeniowe, kredyty konsolidacyjno-oddłużeniowe z maksymalnym okresem zadłużenia w BIK do 90 dni, bez konieczności przedstawienia zaświadczeń o dochodach.

Zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu oddłużeniowego jest hipoteka posiadana przez zadłużonego. Ten rodzaj zobowiązania to tak zwane szybkie kredyty z dostawą do domu, ponieważ w rzeczywistości kredyt oddłużeniowy to nic innego jak poza bankowa pożyczka, którą znamy z reklam głównie zamieszczanych w taniej lub darmowej prasie. Wiele tego rodzaju propozycji znajduje się też w rubryce z ogłoszeniami drobnymi – choć na ogół nie jest to wprost napisane.

Ku przestrodze warto wiedzieć, aby dokładnie zapoznać się z warunkami podpisywanych z takimi instytucjami umowami, gdyż wiele osób wyszło na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Zaciągając kredyt oddłużeniowy, trzeba być zdecydowanie bardziej ostrożnym niż przy zwykłych pożyczkach.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam