Kredyt od ręki – wygodnie, ale niekoniecznie tanio

2009-09-22 11:24:51

Szukając szybkiej gotówki często nie sugerujemy się rekomendacjami znajomych, porównywarką ofert czy też opiniami doradców. Widzimy plakat typu „kredyt od ręki” i udajemy się po pieniądze. Tego rodzaju kredyty nie należą z reguły do tanich, a bank i tak sprawdzi w symboliczne 5 min naszą sytuację finansową i oszacuje ryzyko. Najlepszy kredyt gotówkowy to dobrze przemyślany kredyt.

Reklamy banków na każdym rogu przekonują nas o atrakcyjności kredytu gotówkowego. Prawda jest jednak taka, że kredyt jest i zawsze powinien być ostatecznością, jeśli potrzebujemy gotówki, a nie udało nam się jej zaoszczędzić lub inne źródło kredytowe (np. debet w koncie) nie zadowalają naszych potrzeb. Jeśli jednak sytuacja zmusza nas zaciągnąć pożyczkę, niech to będzie przemyślana decyzja. Pochopny wybór oferty może nas kosztować od kilku do kilkunastu procent w skali roku.

5 minut wystarczy
Fakt, że gotówka bardzo często ląduje w naszym portfelu w mniej niż godzinę od wejścia do banku nie wynika z chęci dzielenia się pieniędzmi pracowników instytucji. Dzisiejsze systemy komputerowe, z których korzystają banki są w stanie szybko sprawdzić naszą sytuację finansową. Pracownik banku wie, jaką mamy historię kredytową. Zadłużenia z ostatnich lat i wszystkie ewentualne zaległości monitorowane są regularnie przez Biuro Informacji Kredytowej. Sprawdzenie regularnych zasileń naszego rachunku to również nic trudnego. Skrócony czas przyznawania kredytów może okazać się przereklamowany. Udając się do swojego banku również możemy otrzymać pieniądze od ręki, chociaż będzie to standardowa oferta kredytu.Od ręki, ale nie tak tanio
Nawet jeśli przyznanie kredytu jest tak szybkie, ze aż kuszące, to nie znaczy, ze na całej operacji nie przepłacimy. Czasem wystarczy zapytać o podstawowe parametry żeby ocenić opłacalność oferty. Polskie prawo ogranicza maksymalne oprocentowanie kredytów oraz prowizji za ich udzielenie. Obecnie oprocentowanie może wynieść najwięcej 20 proc. a prowizja 5 proc. jeśli wartości, jakie przedstawi nam pracownik banku będą zbliżone do wymienionych, oznacza to, że oferta nie należy do tanich. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju dodatki, które banki z przyjemnością dołączą do umowy. W szczególności należy uważać na ubezpieczenia. Cena składek może znacząco zwiększyć realny koszt całego kredytu, a ubezpieczenie samo w sobie może być absolutnie nieprzydatne. Będąc wieloletnim pracownikiem w stabilnej firmie możemy mieć wątpliwości co do ubezpieczenia od utraty pracy.

Porównaj, przelicz, przemyśl jeszcze raz
Pośpiech to zły doradca, w szczególności w kwestiach finansowych. Kredyt gotówkowy będziemy musieli spłacać co najmniej 12 miesięcy, więc warto spędzić tę dodatkową godzinę przy wyborze konkretnej oferty. Pomóc w wyborze oferty może porównywarka, w której możesz sprawdzić kredyty gotówkowe. Warto zastanowić się także nad rozmową z doradcą. Poszczególni doradcy finansowi mogą mieć prawo do korzystania z niektórych ofert na preferencyjnych warunkach. Jeśli myślimy o poważnych kwotach kredytu, nie zaszkodzi krótka konsultacja. W szczególności, że jest ona bezpłatna.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam