Kredyt na wakacje zaciągnij rozważnie

2014-06-25 13:52:00

Jednym z popularniejszych celów zaciągania kredytów gotówkowych jest sfinansowanie wczasów. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zrobić przegląd ofert, i wybrać tę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb.

Jeśli pieniądze na wakacyjny wyjazd nie są potrzebne „na już”, warto poświęcić wieczór czy dwa na porównanie ofert różnych kredytodawców. Nie jest absolutnie regułą w bankach premiowanie dotychczasowych klientów najlepszymi warunkami, wierność niekoniecznie musi popłacić, dobrze jest rozejrzeć się po całym rynku. Oczywiście nieocenioną pomocą jest internetowa porównywarka finansowa, zbierająca w jednym miejscu oferty wszystkich banków, i pozwalająca bezpośrednio skontaktować się z wybraną instytucją. O tym, że warto porównywać oferty, przekonują liczby - całkowity koszt najlepszego aktualnie kredytu gotówkowego na rok na 5 tys. zł różni się od najmniej atrakcyjnego aż o ponad 450 zł.

Klienci często mają problem z konfrontowaniem ofert kredytowych. Która oferta jest najlepsza, kiedy jeden bank proponuje niskie oprocentowanie, drugi nie pobiera prowizji, a jeszcze kolejny chwali się brakiem wymogu wykupywania kosztownego ubezpieczenia? Odpowiedzią na wszystkie wątpliwości jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To wskaźnik, który zbiera w sobie wszystkie koszty związanego z daną ofertą. Sposób jego wyliczania reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, więc jest on kalkulowany przez wszystkich kredyto- i pożyczkodawców w jednakowo.

Jednak nawet RRSO nie musi być ostateczną wskazówką. Banki chętnie konkretne oferty kierują do klientów, którzy jednocześnie założą np. konto osobiste (bywa, że także inne produkty, choć to raczej praktyka stosowana w przypadku kredytów hipotecznych). A takie „dodatki” także potrafią generować koszty.

Nie bez znaczenia jest także długość okresu spłaty. Kredytobiorcy zawsze stoją przed trudnym zadaniem - czy wybrać dłuższy czas spłaty i względny luz w budżecie domowym, czy krótsze spłacanie, ale okupione wyższymi, bardziej uciążliwymi ratami. Różnice są spore - kredyt na 5 tys. zł z oprocentowaniem 15 proc. w skali roku oznacza, w przypadku wybrania rocznego okresu spłaty, raty na poziomie 451 zł i łączny koszt 416 zł przez cały rok. Wybierając spłatę tylko przez 6 miesięcy, raty podskoczą do poziomu aż 870 zł, ale bank zdąży za to pobrać jedynie 221 zł odsetek.

Jak wynika z porównywarki finansowej Comperia.pl, najatrakcyjniejsze propozycje pożyczek i kredytów gotówkowych przygotowały aktualnie Plus Bank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank i Bank Pekao. Wszystkie oferty można konfrontować ze sobą dzięki narzędziom Comperia.pl.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam