Kredyt na święta-nieodzowny czy zbyteczny?

2011-07-29 15:13:07

Mamy różne świąteczne obyczaje, jedne starsze i bardziej tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne młodsze – takie, które sami wprowadzamy w nasze życie. Dla niektórych takim obyczajem staje się branie pożyczki z banku. Ale czy kredyt na święta to zwyczaj, który warto propagować?

Obecnie nastała era kredytów – pożyczka od banku to rzecz normalna, powszechna i oczywista. Pożycza się na budowę domu, remont mieszkania, zakup samochód, wakacyjny zagraniczny wyjazd, a ostatnio popularny stał się też ... kredyt na święta.
 
Jak każdy wie, święta to czas, kiedy wzrastają potrzeby, które wiążą się z pojawieniem się większych niż zazwyczaj wydatków. Trzeba przecież sprawić w domu choinkę (najlepiej żywą), pięknie ją przybrać dekoracjami i kolorowymi lampkami (markety budowlane śpieszą nam z pomocą). Wydatki na jedzenie są w tym czasie znacznie większe niż w innych miesiącach – tradycja dwunastu dań, w tym karpia oraz ciast, których pieczenie jest co roku co raz droższe – także ze względu na koszty energii elektrycznej lub gazu.  No i nie wolno zapominać o prezentach!
 
Dorośli chcą, by ich dzieci miały radosny czas i przekładają to na liczbę zabawek, sprzętów i gadżetów, które powinni podarować pociechom jako świąteczne prezenty. Tymczasem dzieci najbardziej cenią sobie to, że tata z mamą są w domu i wreszcie mogą mieć dla nich czas! Przecież najpiękniejsze wspomnienia ze świąt to te o wspólnych przygotowaniach do Wigilii i chwilach spędzonych razem, połączonych z rozmowami, kolędowaniem i zabawami z dziećmi. Co ważne, aby dać sobie nawzajem taki prezent, nie trzeba brać kredytu na święta!

Nie co dzień jest możliwość, by razem z żoną/mężem i dziećmi zjeść wspólną kolację (bez udziału telewizora czy komputera!). Wigilijna wieczerza daje doskonalą ku temu okazję! Poczytaj to za wyjątkową szansę, kiedy nie musicie się nigdzie spieszyć. Dobrze jeśli w przygotowywaniu posiłków mogą uczestniczyć wszyscy domownicy (każdy ma wyznaczone obowiązki według swoich możliwości). Podobnie ubieranie choinki to okazja do wspólnej zabawy i wygłupów (tylko ostrożnie z bombkami!).

Zanim weźmiesz kredyt na święta, zastanów się dobrze nad tym posunięciem. Czy warto pożyczać od banku pieniądze, które zostaną skonsumowane bardzo szybko, a które trzeba będzie oddawać przez kolejne miesiące? Pożyczkę taką należy oddać wraz z odsetkami, a to oznacza konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na pracę. Czas nie jest elastyczny – częstokroć wiąże się to z mniejszą ilością dla siebie i bliskich. To też są koszty kredytu na święta, które należy brać pod uwagę.
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl