Kredyt na PIT - gdzie takowy brać?

2011-04-26 17:57:48

Na finansowe podsumowanie 2010 roku zostało już doprawdy tylko kilka dni. Jeśli jednak to nie brak czasu, ale środków na dopłatę do podatku martwi Cię bardziej, podpowiadamy, że nie jesteś pozostawiony sam sobie. Są banki, które chętnie Cię wspomogą.

 

Kredyt na podatek
 
Zatrzęsienia ofert co prawda nie ma – ba, tak naprawdę tylko 2 (słownie: dwa) banki mają w swojej ofercie kredyty przeznaczone specjalnie dla nieszczęśników, którym fiskus dobierze się w tym roku szczególnie boleśnie do kieszeni. Z drugiej strony – lepszy rydz niż nic, bo choć kredyty na podatek za ubiegły rok nie pojawiają się zbyt często w ofercie podmiotów działających na polskim rynku, to są za to całkiem konkretne.
Te dwa „dorodne okazy” są dostępne w MultiBanku oraz Banku Polskiej Spółdzielczości. I tylko te dwa banki pożyczą ci pieniądze stricte na dopłatę do PIT-u.
 
Tabela: Kredyt na podatek - kwiecień 2011
 
Prowizja
Oprocentowanie nominalne
Kwota maksymalna
Okres spłaty
MultiBank
1,5%-5%
10,99%* (11,99%)
50 000 zł
6-60 miesięcy
Bank BPS
0%
12,5%
80 000 zł
1-12 miesięcy

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

*dla posiadaczy konta Aquarius

Co więcej, nie da się wskazanym bankom zarzucić, że nie przygotowały interesujących ofert. W obu instytucjach środki zostaną użyczone na nieco lepszych warunkach niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Przykładowo, w MultiBanku w ramach promocji klienci (wyposażeni w ubezpieczenie Pakiet MultiBezpieczny) wnioskując o kwotę między 50 a 100 tys. zł, mogą liczyć w ramach „zwykłego” kredytu nawet na oprocentowanie nominalne na poziomie 9,49 – 10,99 proc. Ale tak mają ci nieliczni.

Nowemu klientowi, bez wymienionego pakietu, pożyczającemu, powiedzmy, 10 tys. zł, zostanie „zaserwowane” oprocentowanie nominalne w wysokości 16,99 proc., a na dokładkę dostanie do zapłacenia pięcioprocentową prowizję. W większości przypadków zatem oprocentowanie rzędu 11–12 proc. kredytów ściśle na zapłatę podatku należy poczytywać jako naprawdę atrakcyjne i wyróżniające się.

Takich rozterek nie ma w Banku Polskiej Spółdzielczości. Kredyt na PIT oprocentowany jest tu na poziomie 12,5 proc., podczas gdy standardowe pożyczki gotówkowe mają nominalnie 15,9 – 17,9 proc. W obu przypadkach bez prowizji. Różnicę widać jak na dłoni.

Dlaczego kredyt na PIT jest tańszy od standardowego zobowiązania gotówkowego? Wyjaśnień jest kilka. Po pierwsze bank doskonale zna cel kredytowania, a po drugie – unika zbędnego ryzyka, gdyż sam przelewa środki do Urzędu Skarbowego. Można też zaryzykować stwierdzenie, że ma większe zaufanie do kredytobiorcy, jako że to u lepiej zarabiających osób częściej występuje niedopłata.

Aby zaspokoić głód informacji warto od razu wspomnieć o terminach. W MultiBanku o kredyt na dopłatę do PIT wnioskować można do 29 kwietnia, w BPS – dzień dłużej.

Kredyt gotówkowy

Oczywiście nikt nie powiedział, że po kredyt na uiszczenie podatku należy udać się do BPS-u czy MultiBanku. Można spróbować w każdej innej instytucji, bo przecież kredyt gotówkowy można zaciągnąć na wszystko. Nie będzie miało dla kredytodawcy żadnego znaczenia, czy pożycza kilka tysięcy na zakup kontrabasu czy na uregulowanie zobowiązań podatkowych. Stąd – przedstawiamy także 5 najlepszych aktualnie standardowych kredytów gotówkowych. Przyjęte kryteria: wnioskowana kwota – 5 tys. zł, spłata rozłożona na 24 miesiące.

Tabela: TOP5 kredytów gotówkowych na 5 tys. zł, na 2 lata

 
 
Oprocentowanie nominalne
Oprocentowanie rzeczywiste
Rata miesięczna
Prowizja za udzielenie kredytu
BNP Paribas Fortis
Kredyt gotówkowy "Zrealizuj swój plan"
9,90%
12,55%
235,10 PLN 
2,00%*
Polbank EFG
Kredyt na Miarę Korzystny
11,90%
15,96%
242,19 PLN 
3,00%
Citi Handlowy
Pożyczka gotówkowa
9,99%
15,98%
242,24 PLN
5,00%
Lukas Bank
Prostoliczony kredyt gotówkowy
10,24%
16,27%
242,83 PLN
5,00%
Getin Bank
Wygodny kredyt gotówkowy
10,90%
16,47%
243.,26 PLN
4,49%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
* Brak prowizji dla Klientów, którzy posiadają lub założą konto z pakietem L i XL.

Kredyt... od Urzędu Skarbowego

W teorii istnieje jeszcze inny sposób na dopłatę do podatku, jeśli takowa przekracza nasze aktualne możliwości finansowe. Można bowiem zwrócić się do naczelnika lokalnego oddziału Urzędu Skarbowego z prośbą o rozłożenie zobowiązania podatkowego na kilka rat. Ale decyzja zależy już tylko od jego dobrej woli, a on sam – jak wiemy z kabaretu – „nie zależy już od nikogo”. To oczywiście drobny, bezzasadny żart z naszej strony, ale jego puenta jest poważna.

Istotnie, jeśli za podatnikiem, wnioskującym o taką „przysługę” nie przemawiają jakieś nadzwyczajne okoliczności (np. utrata pracy), to jego prośba nie spotka się z pozytywną odpowiedzią. Przedstawiciel, bądź co bądź, Ministerstwa Finansów, wydając odmowną decyzję może zawsze powołać się na procedury, które nie przewidują możliwości uiszczania należności finansowej w kilku ratach.

Kredyt na PIT na odwrót

Trochę inne oferty zaproponowały: Getin Bank i Alior Bank. One udzielą kredytu gotówkowego za okazaniem swojego zeznania podatkowego. Po prostu, miast zaświadczenia o zarobkach przedstawia się PIT-11 od pracodawcy.

W Alior Banku promocyjne warunki pożyczki na dowolny cel, polegające m.in. na zerowej prowizji, proponowane są klientom, którzy zdecydują się na pomoc bankierów w rozliczeniu swojego zeznania podatkowego. Uwaga – akcja skończyła się już przed kilkoma dniami.

Z kolei Getin kwotę do 5 tys. zł pożyczy na 2 lata przy nominalnym oprocentowaniu 6,99 proc. jeśli jako dokument poświadczający dochody, kredytobiorca okaże swój PIT. Ta oferta dostępna jest do końca czerwca br., podobnie jak inna, pozwalająca zaciągnąć kredyt gotówkowy nawet do 100 tys. zł, i do 8 lat, także po przedstawieniu bankowi zeznania podatkowego.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam