Kredyt na PIT czy PIT na kredyt?

2011-02-22 08:48:52

W połowie lutego banki ruszają z ofensywą kredytów na PIT. Nie wszystkie przeznaczone są na spłatę podatku. Niektóre są zwykłymi kredytami gotówkowymi na dowolny cel.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe w naszej porównywarce!

Zaczynasz podatkowe podsumowanie 2010 roku. Po stronie dochodów znaczna kwota, więc i dopłata będzie spora. Co zrobić, gdy większość wolnych środków zamrożona jest w inwestycjach? Z odsieczą przychodzą banki, oferując kredyt na PIT. I tu UWAGA!!! Są to zwykłe kredyty gotówkowe. Pieniądze można przeznaczyć np. na dopłatę do podatku, a zeznanie podatkowe ma być zamiennikiem zaświadczenia o dochodach. Jedynie dwa banki, Multibank i Bank Polskiej Spółdzielczości, oferują produkty dedykowane do obsługi podatków.

Jakie to produkty?

Kredyty na obsługę podatku dochodowego oferowane przez Multibank i BPS, różnią się trochę od tradycyjnych kredytów. Po pierwsze kwota kredytu, o który się staramy musi dokładnie odpowiadać kwocie zobowiązania podatkowego. Gdy bank udzieli nam takiego kredytu, przeleje pieniądze bezpośrednio na konto fiskusa.
W samym tylko Multibanku średnia kwota przelewu do urzędu skarbowego w ubiegłym roku to 6 tysięcy złotych. Średnia wartość udzielonego w tym czasie kredytu na podatek była blisko 3 razy wyższa i wyniosła prawie 17 tys. zł.
Bank Polskiej Spółdzielczości pożycza pieniądze na podatek bez poręczycieli, a zabezpieczeniem jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Kredyt na podatek

 

prowizja

Oprocentowanie nominalne

Maks. kwota

okres spłaty

Multibank

1,5%-5%

10,99%* (11,99%)

50 000 zł

6-60 miesięcy

Bank BPS

0%

12,5%

80 000 zł

1-12 miesięcy

Źródło: Comperia.pl

* dla posiadaczy konta Aquarius

Różnice między produktami widać gołym okiem. Multibank oferuje kredyt niżej oprocentowany, ale z prowizją, bank BPS ma wyższe oprocentowanie, ale za to nie ma prowizji. No i jest to oprocentowanie stałe. Warunki są lepsze niż w przypadku innych kredytów gotówkowych. Dlaczego? Przede wszystkim bank zna dokładnie cel kredytowania. Poza tym sam przelewa pieniądze na konto urzędu. Po drugie, najczęściej z takiej oferty korzystają klienci, którzy zarabiają dość dobrze. Bo to u nich najczęściej występuje nadpłata.

PIT na kredyt

Trochę inną grupę stanowią produkty reklamowane jako kredyty na PIT. Zamiast zaświadczenia o zarobkach przedstawiamy swoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Takie rozwiązanie proponuje np. Getin Bank. Do końca lutego promocję kredytu ma Allianz Bank. Rok temu miały je w swojej ofercie oddziały dbKredyt. Po połączeniu ze strukturami Deutsche Banku, oferta stała się normalną pożyczką gotówkową.  

Kredyt udzielany na podstawie zeznania podatkowego.

 

prowizja

Oprocentowanie nominalne

Maks. kwota

okres spłaty

Getin Bank

4,99 %

6,99%

100 000 zł

do 96 miesięcy

Allianz Bank

0%*, 5%

9,9%*

(15,4%-17,4%)

90 000 zł

do 84 miesięcy

*promocja na PIT

Źródło: Comperia.pl


W przypadku tych banków mamy do czynienia z normalnymi kredytami gotówkowymi, z tym że często będą miały promocyjne warunki. Jeśli dodamy do tego, że promocja w Allianz trwa tylko do końca tego miesiąca, można mieć wątpliwości, czy faktycznie ten kredyt może być wykorzystany na zapłatę podatku dochodowego. Praktyka bowiem pokazuje, że większość osób, które mają zrobić dopłatę, czeka z tym do ostatniej chwili.

Jak obie grupy wyglądają na tle rynku? Wystarczy spojrzeć na najlepsze aktualnie kredyty gotówkowe.

OP 5 kredytów gotówkowych, 10 000 zł, okres spłaty 24 miesiące(oferta standard)

 

 

prowizja

Oproc. Nominalne

Oproc.rzeczywiste

Rata miesięczna

BNP Paribas Fortis

Kredyt gotówkowy „Zrealizuj swój plan”

2%

9,90%

12,56%

470,21 zł

Lukas Bank „Kredyt gotówkowy”

2,50%

10,99%

14,35%

477,68 zł

Getin Bank „wygodny kredyt gotówkowy”

3,9%

10,90%

15,91%

484,19 zł

Kredyt Gotówkowy Allianz

0%

14,90%

15,96%

484,39 zł

Polbank EFG „Kredyt na miarę korzystny”

3.00%

11,90

15,96%

484.38 zł

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Produkty Multibanku i Banku PBS są więc atrakcyjnymi ofertami, a nie tylko marketingową mutacją standardowego kredytu gotówkowego. Faktycznie odpowiadają na zapotrzebowanie konkretnej grupy klientów.
Jest to jednak produkt raczej dla tych, którzy muszą dokonać dużej dopłaty. Najczęściej będzie to dotyczyć osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich kredyt na podatek może być przydatnym rozwiązaniem.

Szymon Ostrowski

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl