Kredyt na kredyt, czyli kiedy konsolidacja ma sens?

2009-11-17 08:28:24

Kredyt konsolidacyjny jest z reguły droższy od sumy kosztów poszczególnych, refinansowanych pożyczek. Dlaczego zatem klienci decydują się na to rozwiązanie? Dają się nabić w butelkę czy rozsądnie kupują tzw. płynność. Comperia tłumaczy, dlaczego drogie może być dobre.

Kredyt konsolidacyjny to zamiana kilku pożyczek w jedną, najczęściej z wykorzystaniem hipoteki. Chodzi o ulżenie kredytobiorcy w obsłudze drogiego zadłużenia, poprzez zamianę na jedno tańsze. Rozwiązanie jest atrakcyjne, bo w efekcie bieżąca wysokość raty spada często o kilkadziesiąt i więcej procent. Całkowity koszt jednak rośnie. Jak to możliwe?
 
Niższa rata, ale dłużej płacona
 
Wyobraźmy sobie klienta, który pięć kredytów gotówkowych o sumarycznej kwocie 30 000 zł., oprocentowanych średnio na poziomie 20%, spłacanych w pięcioletniej formule rat równych postanawia zamienić na jeden kredyt konsolidacyjny rozciągając spłatę na lat 15. Sumaryczna rata pięciu „gotówek” dawała niecałe 800 zł., a całkowity koszt odsetek wyniósłby nieco ponad 17 500 zł. W przypadku analizowanej „konsolidacji” otrzymamy ratę równą ok. 300 zł i sumę odsetek na poziomie 24 000 zł. Drożej?
 
Znajdź najlepszy kredyt konsolidacyjny!
 
„Płynność”, a więc swoboda musi kosztować
 
Wolność kosztuje. Jeżeli bank pozwala rozłożyć spłatę na dłużej, dzięki czemu co miesiąc Twój portfel chudnie odpowiednio mniej, to gdzieś musi być haczyk. W tym przypadku w sposób naturalny wolniejsza spłata zadłużenia powoduje wydłużenie okresu naliczania odsetek, a więc wzrost całkowitych kosztów. Jest jednak dobra informacja. Otóż  pozostała w kieszeni gotówka może być przecież inwestowana. Lokowanie z głową przyniesie więcej niż kosztuje kredyt. O ile się odbędzie…
 
Zarobią tylko wytrwali
 
Człowiek z natury jest leniwy. Brak wrodzonej solidności i wytrwałości w dążeniu do celu powoduje, że niewiele osób trwa w postanowieniu odkładania uzyskiwanych nadwyżek. Dlatego kredyt konsolidacyjny ostatecznie staje się droższy od puli kredytów gotówkowych. Klienci jednak decydują się na to rozwiązanie nęceni niższą wysokością bieżącej raty. Co radzi Comperia? Zaciąganie kredytów konsolidacyjnych, ale koniecznie z programem oszczędzania.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam