Kredyt na dowód - sprawdź, gdzie go dostaniesz

2011-03-09 09:45:18

Potrzeba Ci niewiele pieniędzy, a nie masz ochoty na „papierkową” robotę związaną z pożyczką? A może nie chcesz fatygować szefa, by wystawił zaświadczenie o zarobkach? W takiej sytuacji kredyt na dowód może okazać się wybawieniem.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe w naszej porównywarce!

Pierwszą sprawą, o której warto wspomnieć, to różnica między zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach, a oświadczeniem. Słowa bardzo podobne, a jednak jest spora rozbieżność między nimi. Zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów to dokument z banku, na który Twój pracodawca musi nanieść kilka informacji, dotyczących rodzaju Twojej umowy o pracę, wynagrodzeniu, premiach, nadgodzinach. Pożyczkodawca żąda także informacji o zakładzie pracy – czy aby nie znajduje się w stanie upadłości albo likwidacji.

W oświadczeniu natomiast wpisujemy po prostu ile zarabiamy. Nie oznacza to jednak, że możemy – używając kolokwializmu – nazmyślać. Podpisując oświadczenie, godzimy się na to, że bank w każdym momencie będzie mógł sprawdzić u Twojego pracodawcy, czy faktycznie zarabiasz tyle ile zadeklarowałeś. Jeśli informacja o zarobkach będzie nieprawdziwa, pamiętaj, że odpowiesz za fałszerstwo.

Jak widać, oświadczenie jest zdecydowanie szybszym sposobem otrzymania pieniędzy. Idziesz do banku (albo wchodzisz na stronę internetową banku), wypełniasz wniosek kredytowy, sam deklarujesz swoje zarobki, pokazujesz dowód tożsamości (stąd nazwa „kredyt na dowód”), a kilka dni później potrzebne środki są na Twoim koncie. Omijasz konieczność zdobycia zaświadczenia od pracodawcy.

Co ciekawe, sposób w jaki potwierdzane są Twoje zarobki nie powinien mieć wpływu na oprocentowanie kredytu/pożyczki. Inna sprawa, że banki nie pożyczą Ci fortuny... Czasem nie podają górnej granicy wartości kredytu na dowód, ale jeśli już to robią, to jest to 5, 10, 20 tys. zł. W Allianz Banku maksimum 30 tys. zł.

Ale czasem nie wystarczy dowód i oświadczenie. Nie, nie chodzi o jakieś dokumenty, po prostu powinieneś spełnić określone warunki. Na przykład PKO BP nie każdemu udzieli kredytu na samo oświadczenie – bezwzględnie trzeba mieć u nich konto. Z kolei Allianz Bank toleruje zarówno konto u siebie, jak i u konkurencji, byle tylko od przynajmniej 6 miesięcy przelewano nań wynagrodzenie. Ale to nie wszystko – jest jeszcze jeden, rzadko spotykany warunek. Należy mieć bowiem aktywny produkt odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej. Może to być karta kredytowa, może być kredyt hipoteczny. Ponadto bank wymaga umowy o pracę na czas nieokreślony. Millennium Bank na przykład chce, by pokazać po prostu umowę o pracę.

Banki, w których dostaniesz kredyt "na dowód"

\
Ile dostaniesz maksymalnie?
Alior Bank
Pożyczka gotówkowa
10 000,00 zł
Allianz Bank
Szybki kredyt gotówkowy
30 000,00 zł (przy umowie na czas nieokreślony)
Millennium Bank
Pilna Pożyczka
10 000,00 zł (umowa o pracę)
Bank Ochrony Środowiska
Pożyczka gotówkowa
20 000,00 zł
Bank Pocztowy
Kredyt Gotówkowy Raz Dwa
5 000,00 zł
BPH
Kredyt Gotówkowy
Brak maksymalnej kwoty kredytu tylko na oświadczenie. Ogólnie BPH udziela kredytów gotówkowych do 60 tys. zł
BZ WBK
Kredyt Gotówkowy
10 000,00 zł
Getin Bank
Prosta Pożyczka
20 000,00 zł
ING Bank
Pożyczka Gotówkowa
50 tys. zł (bank udzieli kredytu tylko wtedy, gdy od minimum pół roku na konto w ING regularnie wpływa wynagrodzenie)
Meritum Bank
Kredyt Gotówkowy
10 000,00 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Niektóre warunki są natomiast jednakowe wszędzie – pożyczkobiorca musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, a ponadto powinien na stałe mieszkać w Polsce.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam