Kredyt konsumencki-poznaj swoje prawa!

2011-08-21 13:31:19

Często korzystając z różnych produktów lub usług, a w szczególności użytkując takie produkty bankowe jak choćby kredyt konsumencki, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie przywileje przysługują nam jako konsumentom. Jakie mamy prawa? Czy możemy np. negocjować warunki umowy z bankiem?

Klientom, którzy posiadają jakiś kredyt konsumencki, przysługują różne prawa, zarówno na mocy umowy kredytowej, jak i poprzez takie dokumenty jak np. ustawa o prawie bankowym oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Ten drugi dokument dotyczy wszystkich pożyczek i kredytów konsumenckich, które nie przekraczają kwoty 80 tys. zł, z dowolnym okresem spłaty.

Jego zapisy stosuje się on zatem zarówno do pożyczek gotówkowych, jak i kredytów samochodowych oraz pożyczek na zakup towarów (zakupy na raty to również kredyt konsumencki), a także zobowiązań hipotecznych do tej kwoty. Ustawa nie obowiązuje natomiast w przypadku kredytów bezodsetkowych, kredytów w rachunkach oszczędnościowo – rozliczeniowych oraz odroczonych stałych płatności za usługi.

Jakie mamy prawa jako konsumenci?

Na mocy ustawy o prawie konsumenckim możemy nie zgodzić się na wykorzystywanie naszych danych w celach marketingowych i zastrzec swoje dane, tym samym ustrzegając się od męczących telefonów z różnymi propozycjami ze strony banku. Niepodpisanie przez nas zgody na wykorzystanie naszych danych w celach marketingowych nie może wpłynąć na decyzję w sprawie składanego wniosku kredytowego.

Zgodnie z prawem w umowie kredytowej powinny znaleźć się wszystkie niezbędne kredytobiorcy informacje, czyli m.in. o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, opłatach i prowizjach, wszelkich kosztach związanych z kredytem, łącznej kwocie wszystkich opłat, a także sposobie zabezpieczenia kredytu oraz zasadach i terminach spłaty rat.

Jeśli któraś z wymaganych informacji nie znajdzie się w umowie - wtedy jej zapisy ulegają zmianie, i możemy uzyskać możliwość spłaty kredytu bez odsetek, prowizji i innych kosztów. To prawo przysługuje nam również w sytuacji, kiedy bank błędnie nalicza roczną rzeczywista stopę oprocentowania (RRSO).

Mamy także prawo do wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu bez dodatkowych kosztów. Bank nie może wówczas żądać dodatkowych prowizji. Także odsetki od momentu spłaty nie mogą być już naliczane. Przysługuje nam również możliwość negocjacji warunków umowy przed jej podpisaniem, choć oczywiście bank nie musi się zgodzić na zaproponowane przez nas warunki.

Możemy natomiast skorzystać po podpisaniu umowy z prawa do renegocjacji, jeśli np. z jakiegoś powodu mamy problem z terminową spłatą zobowiązania. W takim przypadku możemy spróbować wspólnie z bankiem ustalić rozwiązanie, tj. choćby pomniejszenie rat kredytu poprzez wydłużenie okresu kredytowania.

Wymienione tu zostały oczywiście tylko niektóre przysługujące kredytobiorcom prawa. Wszystkie zawarte są w ustawie o prawie konsumenckim. Posiadając kredyt konsumencki dobrze wiedzieć, jakie obowiązki ma bank, a jakie możliwości kredytobiorca. Warto z nich skorzystać, jeśli sytuacja tego wymaga.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam