30.10.2009, 08:42

Kredyt hipoteczny w walucie obcej czy w złotych? Sprawdź z Comperią.

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

W jakiej walucie wybrać kredyt hipoteczny? To ciągle jeden z najważniejszych dylematów kredytobiorcy. Kryzys finansowy na szczęście nie sprawił, że kredyty w walucie obcej zupełnie zniknęły. Na pewno pogorszyły się ich warunki cenowe oraz dostępność. Nadal jednak ze względu na bardzo niskie stopy procentowe w strefie euro czy w Szwajcarii są one konkurencyjne w stosunku do kredytów w złotych. Który więc kredyt hipoteczny wybrać: w walucie obcej czy w złotych?

Cena kredytu

 
Podstawowym parametrem, który bierzemy pod uwagę wybierając kredyt hipoteczny to cena. Na nią składają się zarówno koszty dodatkowe (prowizja, ubezpieczenia, wycena nieruchomości) jak i oprocentowanie.
Elementem, który ukazuje całkowity koszt kredytu jest oprocentowanie rzeczywiste oraz rata kredytowa. Z porównania tych dwóch elementów wynika, że nadal najtańszym kredytem jest kredyt walutowy. Tym razem nie we frankach szwajcarskich a w euro. Pokazuje to poniższa tabelka z wysokością raty oraz oprocentowania rzeczywistego dla najlepszej oferty w kredycie złotowym, w euro oraz we frankach szwajcarskich (kredyt na 200 tys., okres spłaty 30 lat):
 
 
 
Kredyt w PLN
Kredyt w EUR
Kredyt w CHF
Miesięczna rata
1 236,64 zł
1 010,64 zł
1 045,71 zł
Oprocentowanie rzeczywiste
6,64%
4,60%
5,01%
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Warto podkreślić jeszcze fakt, że różnica pomiędzy ratą kredytu w złotych a walucie obcej znacznie zmalała. Kiedyś wynosiła ona nawet 500 zł dla kredytu na 200 tys. zł. – teraz „tylko” 200 zł.
 
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne !
 
Bez ryzyka taniej nie będzie
 
Oczywiście nie ma nic bez ryzyka-tańszy kredyt walutowy obarczony jest ryzykiem kursowym. Co to oznacza? Tylko i aż tyle, że kredyt walutowy może nagle być jeszcze tańszy albo… stać się nagle kredytem bardzo drogim. Nagły wzrost kursu euro albo franka szwajcarskiego (co miało np. miejsce 12 miesięcy temu) w stosunku do złotego może sprawić, że rata takiego kredytu wzrośnie miesięcznie o kilkadziesiąt albo kilkaset złotych. Poza ratą, przy wzroście kursu danej waluty rośnie również wartość kredytu do spłaty. Jeśli pierwotnie ktoś pożyczył 200 tys. przy kursie CHFPLN 2,2 zł to teraz do spłaty może mieć nawet ponad 250 tys. zł! Jeśli ktoś nie chce mieć takiego ryzyka to kredyt hipoteczny w walucie obcej nie jest odpowiednim rozwiązaniem.
 
Dostępność
 
Kolejnym kryterium wyboru, które jest bardzo ważne w obecnych warunkach rynkowych to dostępność kredytu. Jeszcze przed kryzysem finansowym kredyty mieszkaniowe w walucie obcej i kredyty w złotych były tak samo dostępne. Kryzys wszystko zmienił. Niektóre banki wprost wycofały się z udzielania kredytów walutowych a inne wprowadziły warunek posiadania co najmniej 20 proc. wkładu własnego.
W tej chwili kredytów walutowych w euro udziela 11 banków, w tym 6 na 100% wartości nieruchomości a kredytów  we frankach 8 banków, w tym tylko 5 na bez posiadania wkładu własnego.
 
Poza tym należy pamiętać, że tak bardzo popularne kredyty z dopłatami w ramach programu Rodzina na Swoim są dostępne tylko w złotych.
 
Który kredyt wybrać?
 
Pozostaje pytanie który kredyt na mieszkanie wybrać? Warto kierować się takim oto schematem wyboru: jeśli posiadamy wkład własny, akceptujemy ryzyko walutowe to szukajmy najtańszego kredytu walutowego (i to bardziej w euro niż we frankach szwajcarskich, ponieważ kredyty w tej pierwszej walucie są bardziej dostępne). Jeśli natomiast chcemy wziąć kredyt na 100% wartości nieruchomości a dodatkowo w programie Rodzina na Swoim to znajdźmy najlepszą ofertę kredytu w złotych.
 
 
Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100
kredyt hipoteczny - która wersja lepsza 29.8.2018 9:48 przez:
1992-kasia
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg
kredyt hipoteczny czy własne oszczędności? Pomocy 27.3.2017 18:28 przez:
nilada
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach