Kredyt hipoteczny w euro - czy to jeszcze możliwe?

2012-09-07 14:11:57

Po wprowadzeniu kolejnych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego banki stopniowo zaczęły wycofywać się z udzielania kredytów hipotecznych w obcych walutach. Dziś próżno szukać ofert we frankach szwajcarskich i w dolarze. Nieliczne banki proponują kredyty w euro, ale jest to obecnie produkt dla wybrańców.

Kredyt walutowy dla wybrańców

Z raportu Amron-Sarfin wynika, że obecnie 95 proc. kredytów hipotecznych udzielanych jest w złotówkach. To ogromna zmiana, bo jeszcze w 2008 roku kredyt walutowy zaciągało 70 proc. Polaków. Wynika to z kilku czynników – po pierwsze, wahania kursu franka szwajcarskiego odbiły się na portfelach ogromnej liczby kredytobiorców zwiększając tym samym liczbę niedobrych, czyli niespłacanych kredytów hipotecznych.

Dodatkowo kryzys finansowy sprawił, że ryzykowne wydaje się podjęcie zobowiązania na wiele lat w obcej walucie. Ale to nie są jedyne problemy – nie bez znaczenia jest postawa banków, które, pod naporem KNF, zdecydowanie ograniczyły dostępność kredytów hipotecznych w walutach.

Obecnie, nawet jeśli ktoś chciałby podjąć ryzyko i zaciągnąć pożyczkę na mieszkanie we franku, czy dolarze, nie ma takiej możliwości. Niewiele lepiej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o kredyty w euro - zaledwie kilka banków ma w swojej ofercie taki produkt, a i one tak zaostrzyły wymagania dla klientów, że w rezultacie jest on dostępny dla nielicznych.

A szkoda…

… bo rata najkorzystniejszego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł udzielanego na 30 lat w euro jest prawie 500 zł niższa niż takiego samego zobowiązania w złotówkach. To na tyle dużo, że wiele osób podjęłoby ryzyko kursowe i zdecydowało się na pożyczkę we wspólnej walucie.

Niestety, w chwili obecnej tylko 5 banków ma w ofercie kredyty hipoteczne w euro – Raiffeisen Bank, Deutsche Bank, mBank, MultiBank i Getin Bank.

Porównanie 5 najlepszych ofert kredytów hipotecznych w euro i w złotówkach możesz zobaczyć tutaj.

Najkorzystniejszy produkt w Raiffeisen Banku

Z rankingu kredytów hipotecznych w euro wynika, że najlepszą ofertę ma Raiffeisen Bank. Miesięczna rata wynosi 1 350,19 zł, a oprocentowanie rzeczywiste zobowiązania zaledwie 3,59 proc. Produkt przeznaczony jest dla osób z dochodami powyżej 3000 zł netto miesięcznie, które wraz z kredytem skorzystają z dodatkowych produktów banku - karty kredytowej z średniomiesięcznym obrotem w wysokości minimum 500 PLN, rachunku osobistego z regularnym wpływem oraz produktu Fundusz i Perspektywa lub Gwarancji i Przyszłość (z miesięczną składką 0,10 proc. kredytu) oraz pakietu ubezpieczeń oferowanych przez TU UNIQA (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie nieruchomości).

Pełen ranking kredytów w euro dostępny jest tutaj. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam