Koszty sądowe i notarialne

2008-02-08 00:00:00

Każdy kredytobiorca, obok kosztów kredytu (oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenia), nie uniknie opłat związanych z uruchomieniem kredytu hipotecznego, m.in. kosztów sądowych i notarialnych.

Do głównych kosztów sądowych należą: opłata za sporządzenie aktu notarialnego, opłata za wpis do księgi wieczystej hipoteki i ewentualnie opłata za założenie księgi wieczystej.

Opłaty za akt notarialny regulowane są przez ustawę o maksymalnych stawkach taks notarialnych. W 2007 roku Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło rozporządzenie o zmianie tych stawek, dzięki czemu opłaty, które musimy zapłacić notariuszowi, spadły (patrz tabela poniżej). Opłata za wpis do księgi wieczystej wynosi 200 zł, a opłata za założenie księgi wieczystej 60 zł.

Należy pamiętać jeszcze o podatku PCC1, który należy zapłacić przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Podatek ten pobierze od nas notariusz. Wynosi on 2 proc. wartości transakcji. Przykładowo, jeżeli kupujemy mieszkanie za 200 tys. zł, musimy oddać fiskusowi 4 tys. zł podatku.

W niektórych przypadkach banki pozwalają na skredytowanie tzw. kosztów około kredytowych, czyli również opłat sądowo-notarialnych.

Na polskim rynku wyróżnić można dwa modele: bank udziela kredytu ponad wartość nieruchomości (kredyty na ponad 100 proc. LTV). Dodatkowe środki przelewane są na nasze konto, przy czym banki nie proszą o faktury czy potwierdzenia wydanych pieniędzy – nie pytają czy rzeczywiście ponieśliśmy koszty notarialne, sądowe lub czy zapłaciliśmy podatek.

Inne banki udzielą dodatkowych pieniędzy na wydatki około kredytowe, jednak warunkiem jest, by wartość nieruchomości była większa, niż cena za jaką ją kupujemy. Dodatkowo musimy udokumentować, że ekstra gotówkę wydaliśmy na notariusza, sąd czy podatek (faktury, rachunki, potwierdzenie opłat, akt notarialny).

Przykładowe stawki za wydanie aktu notarialnego (z uwzględnieniem podatku VAT)

Nieruchomość

Metraż

Kwota transakcji

Było

Jest

Różnica

Kawalerka w Lublinie

30 mkw.

120 tys. zł

1 598,2 zł

1 525 zł

73,2 zł

Mieszkanie dwupokojowe w Warszawie

60 mkw.

540 tys. zł

4 160,2 zł

3 574,6 zł

585,6 zł

Apartament we Wrocławiu

80 mkw.

800 tys. zł

5 746,2 zł

4 843,4 zł

902,8 zł

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl