Koszty kredytowe w listopadzie nieco spadły- Gotówkometr Comperii.

2011-12-08 14:14:06

Listopad upłynął pod kątem nieznacznych wahań na rynku bankowych kredytów gotówkowych. Zmiana w wysokości średniego kosztu takich zobowiązań wyniosła 0,18 p.p. co spowodowało, że kształtuje się on aktualnie na poziomie 23,21 proc.

Co miesiąc analitycy Comperii opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który zdaniem Comperii najlepiej oddaje omawiany koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takich zobowiązań.

Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Analiza obejmuje zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z nieznacznym spadkiem średniego kosztu kredytów gotówkowych. Odczyt tej zmiennej z ubiegłego miesiąca wyniósł 23,39 proc., natomiast obecnie kształtuje się na poziomie 23,21 proc. Przyczyn takiego zachowania RRSO analizowanych zobowiązań należy upatrywać w zbliżającym się wielkimi krokami okresem świątecznym. Nie od dziś bowiem wiadomo, że podczas świąt banki stają się bardzo aktywne w promowaniu produktów gotówkowych, które często klient może uzyskać na preferencyjnych warunkach. Promocyjne oferty kredytów gotówkowych już dziś można znaleźć w Alior Banku, Eurobanku czy w ING Banku Śląskim.

Nieco inaczej zachowywała się wartość prowizji pobieranej z tytułu udzielania kredytów gotówkowych. W odróżnieniu od rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania takich zobowiązań jej wysokość nieznacznie wzrosła i aktualnie wynosi 3,28 proc. podczas gdy miesiąc temu była równa 3,23 proc. Zmiana jest raczej kosmetyczna, ale jednak wystąpiła.

Przyglądając się obydwu zmiennym jednocześnie (RRSO, prowizja) widać doskonale, że praktycznie od 5 miesięcy zachowują się one bardzo stabilnie. Wahania jakie wystąpiły w przypadku oprocentowania zawierają się w przedziale od 23,20 proc. do 23,39 proc., w przypadku prowizji z kolei od 3,23 proc. do 3,28 proc. Takie zachowanie powoduje, że od dłuższego czasu wszyscy zainteresowani kredytami gotówkowymi mogli liczyć na podobne warunki ich udzielenia.

Dodatkowo pozytywną informacją dla osób planujących dopiero zaciągnąć kredyt gotówkowy jest ostatnia decyzja Narodowego Banku Polskiego o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie. Operacja taka wraz ze zbliżającym się w bankach okresem świątecznych promocji powinna przełożyć się na względne stabilne zachowanie kosztów kredytów gotówkowych z tendencją nawet do ich obniżania.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam